„Скопскиот џез фестивал“ и „Офф фест“ не се согласија со доделените сретства и по ревидирањето на годишната програма на Министерството за култура

Објавил: Стефан Каневче | 20 март, 2019 12:43

Белопета: Наместо да испраќаме соопштенија за програма и организација, подготвуваме жалби!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Скопскиот џез фестивал објави статус кој го пренесуваме во целост:

Во ревидираната годишна програма на Министерството за култура, објавена пред 3 дена, средствата определени за манифестациите „ОФФ-Фест“ и „Скопски џез фестивал“ се речиси преполовени во однос на оние со кои Министерството партиципираше долга низа години, вклучувајќи ја и минатата. Тие практично не обезбедуваат можност за сочувување на квалитетот и исклучително високото меѓународно ниво на двата фестивала туку само преживување со локална и регионална програма, што ние, имајќи ја на ум долгата традиција, нема да го прифатиме. Со оглед дека евидентиравме бројни грешки (некои и многу груби), во вреднувањето на нашите апликации преку бодирањето извршено од „стручната комисија“, ќе ја искористиме можноста за жалба. Едновремено, потсетуваме дека во првата објава на резултатите од Годишната програма обете апликации ни беа одбиени сo образложение дека недостасува потребната документација, на што ние реагиравме, а увидот на правната служба на Министерството го потврди нашето тврдење дека пријавите за двете манифестации што ги организираме се комплетни! За жал, целата оваа рашомонијада се случува во период во кој ние, во нормални околности, треба да се бавиме со други организациони активности (практично оневозможени) и да испраќаме поинакви соопштенија – најнапред за целосната програма на претстојниот „ОФФ-Фест“, а потоа и за џез-фестивалот, нешто што сите наши колеги од големите европски фестивали веќе го имаат сторено.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Манифестации

За Дејвид Торн (20 часот) и Фред Фрит (22 ч.), ова ќе биде прв настап во рамките на Скопскиот џез фестивал.

Започна џез фестивалот во Скопје: „Омилениот“ гитарист на Дејвид Боуви го отвора 38. скопски џез фестивал!

Од вечерва 17- октомври па па се до 20-ти октомври, ќе се одржи 38-то издание на еден од нашите...

Организатор на „Деновите на кочанскиот ориз" е Општина Кочани во соработка со Центарот за култура „Бели мугри", библиотеката „Искра" и фолклорните друштва од регионот.

Манифестација “Денови на кочанскиот ориз” од 30 септември до 5 октомври!

Кочани од 30 септември до 5 октомври ќе биде домаќин на дваесет и осмото издание на манифестацијата...

Октоберфест е шеснаесетдневен фестивал којшто се одржува секоја година во Минхен , Германија почнувајќи од крајот на септември до почетокот на октомври.

ЗАПОЧНА ПИВСКО ЛУДИЛО ВО ГЕРМАНИЈА: Во Минхен отворен 186. Октоберфест!

Во германскиот град Минхен вчера започна 186. Октоберфест. Октоберфест е шеснаесетдневен...