Во Белград и денеска и утре ќе биде облачно и свежо, повремено со дожд и грмотевици. Ветерот ќе биде умрен, воглавно источните и североисточниот дел. Утринскита температура ќе достигне до 15, анјголемата дневна околу 19 степни.

Објавил: Весна Петровска | 13 мај, 2019 17:01

Бело чудовиште кружи над Балканот – Македонија на готовс

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Во Србија денеска и утре ќе биде облачно и посвежо, на места со дожд и грмотевици, додека обилни врнежи се очекуваат во северните, западните и југозападните делови на земјата, соопштуваат од Републичкиот хидрометеролошки завод.

Ветерот ќе биде умрен, повремено силен, воглавно источниот и свероисточниот. Утринската температура ќе достигне од 8 до 15 степени, а најголема дневната од 17 до 22 степени.

Во Белград и денеска и утре ќе биде облачно и свежо, повремено со дожд и грмотевици. Ветерот ќе биде умрен, воглавно источните и североисточниот дел. Утринскита температура ќе достигне до 15, анјголемата дневна околу 19 степни.

Поради пормената на времето биометеролошката ситуација ќе биде неповолна. Чуствителните личности, поготово хроничните болни да ги намалат вообичаените активности и да посетат доктор. Нервозата, реуматските болести и главоболките можат да бидат изразени во силна форма.

Вакво време како денеска ќе имаме  и утре  во  Македонија, поради сериозноста на времето и на циклонот „Андреа“ службите низ земјава ги превземаат сите потребни мерки за евентуална природна непогода. Екипите низ земјава се на терен и пред невремето.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината ќе биде претежно облачно и нестабилно, повремено со пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот и услови за локална појава на град. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 25 степени.

Нестабилно време до крајот на неделава- честа појава на врнежи и грмежи, значително опаѓање на температурите!

Денеска времето во Македонија и натаму ќе биде претежно облачно и свежо, на повеќе...

Во Скопје и околината времето ќе биде промелниво облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на НЕВРЕМЕ со град. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 27 степени.

Чести врнежи и грмежи, и опасност од локални поплавувања- температури до 31 степен

Денес времето во нашата држава ќе биде променливо облачно и нестабилно во поголемиот...

Кон крајот на денот, и во вечерните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 37 степени.

УШТЕ ДЕНЕСКА ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ- Од утре нестабилно време и услови за невреме!

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност...