Дизелот и овој пат помина со поблаго поевтинување и ќе чини 45,50 денари.

Објавил: Перо Милчин | 23 март, 2020 14:02

БЕНЗИНИТЕ НА НАЈНИСКО НИВО ДО СЕГА: Големо поевтинување на горивата!

Фото/Текст извор: ©а.магазин

Регулаторната комисија за енергетика одлучи горивата кај нас уште еднаш драстично да поевтинат – за 3 односно 5 денари по литар.

Од ноќеска на полноќ ќе точиме бензин од 95 октани по најниска цена откако овој вид гориво кај нас е воведен – 49,50 денари.

Цената на поскапиот бензин од 98 октани се корегира за минус 4,50 денари и ќе изнесува 52 денари за литар. Цената на „еуродизелот“ се намалува за 3 денари, и еден литар од полноќ ќе чини 45.50 денари.

Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе се продава по цена од 34,50 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 3,195 ден/кг и ќе изнесува 18,738 денари за килограм. Според тековните движења регулаторната комисија за енергетика денеска донесе нова одлука за намалување на нафтените деривати.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Заклучно до 23 јуни веќе 60.000 картички беа во оптек и веќе се плаќа со платежните картички во маркетите, во продавниците, во угостителските објекти. Значи околу 11 милиони евра веќе беа на сметките на граѓаните до 23 јуни.

Ангеловска: Вкупниот износ од 28 милиони евра е легнат на сметките на банките

Министерката за финансии Нина Ангеловска во гостувањето во емисијата „Бизнис поенти“...

Просечната плата пред економската криза предизвикана од пандемијата, достигна над 27.000 денари.

ЗАЕВ: Платите во нашата држава значително пораснаа- ги зголемивме платите повеќе од ВМРО-ДПМНЕ!

Платите во нашата држава значително пораснаа. Минималната плата ја покачивме за 5.500...

Вкупните приходи пак се помали за 24%, но зголемената акциза и подобрата наплата на придонесите спасиле падот да биде помал од очекуваниот, задоволна е министерката за финансии Ангеловска.

Овој месец се потрошиле за 11% повеќе пари, така што дефицитот во моментов изнесува 307 милиони евра!

Наплатата на данокот на додадена вредност продолжува да паѓа. Во мај се собрале за...