Нови поскапувања

Објавил: admin@magazin | 15 април, 2019 13:04

Бензините поскапуваат од 2,5 до 3 денари, дизелот за 1,5 денар

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Малопродажните цени на бензините се зголемуваат за 2,5 до три денари, а на дизелот за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

За три денари од ноќеска на полноќ ќе биде цената на Еуросупер 95 и ќе се продава по 71,5 денари за литар, додека за 2,5 денари се зголемува цената на Еуросупер 98 и ќе се продава по 73 денари за литар.

Малопродажните цени на Еуродизелот се зголемува за 1,5 денари и ќе изнесува 62,5 денари, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 51 денар.

Се зголемува малопродажната цена и на мазутот и ќе изнесува 34,45 денари за килограм.

Просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-то дневен период изнесуваше70,422 долари за барел, додека курсот на денарот во однос на доларот изнесуваше 54,67 денари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

-Имаме механизм како да им помогнеме на компаниите. Се разбира тие треба да издвојат најголем дел од средствата за зголемување на платите, но ние како држава во еден дел на придонесите можеме да им помогнеме, одсобено на најранливите категории и најниските плати како тие да се зголемат и при тоа да се обезбедат подобри услови за живот на сите граѓани во државата. Тоа треба да биде определба не само од политички причини, туку и за да обезбедиме долготраен и одржлив развој на економијата, бидејќи економија без луѓе нема, а луѓето мора да ги направите задоволни за да останат во државата, потенцира Аѓушев.

Анѓушев оптимист: 500 евра плата до 2020

– Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев е оптимист дека просечната плата...

Цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ се зголемуваат од еден денар до денар ипол, Според новиот ценовник ЕУРОСУПЕР БС – 95 се зголемува за 1,50 денари и ќе се продава по 68,50 ден/лит, додека цените на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на дизелот се зголемуваат за еден денар и ќе чинат 70,50 ден/литар, односно 61,50 ден/лит.

ПОЛНЕТЕ ГИ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Од полноќ бензините поскапуваат

Регулаторна одлучи за новите цени на горивата во Македонија. Цените на нафтените деривати...

РКЕ ги пресметува цените според новата методологија за формирање на малопродажните цени, а главни критериуми се курсот на доларот во однос на денарот и движењето на цената на суровата нафта на светските берзи.

Почнаа одморите и цените на горивата се менуваат

Од полноќ нова цена на горивата во Македонија. Регулаторната комисија за енергетика...

Според пресметките едно сиромашно семејство ќе добие 700 денари годишно, а богатите смејства 30.000 денари годишно од повратокот на ДДВ.

ОД НОВАТА МЕРКА БЛАГОДЕТ ЌЕ ИМААТ САМО БОГАТИТЕ -од денеска стартува поврат на ДДВ

Немојте да ги фрлате фискалните сметки, од денеска стартува новата мерка за повраток...