Претседателот на Косово Хашим Тачи со остра реторика против Бериша

Објавил: Мирко Бачиќ | 5 август, 2018 13:40

Бериша против идејата на Тачи – или како се долева масло на огнот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Поранешниот албански претседател и премиер и поранешен претседател на Демократската партија Сали Бериша е против идејата за менување на границите и размена на територии меѓу Косово и Србија.

Тој вели дека не треба Прешевската Долина да се користи за “трговија меѓу двете земји” а уште помалку да се чепкаат границите на Косово меѓународно признати од 115 држави.

Реакцијата на Бериша следи по најавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека ќе има корекција на границите и припојување на Прешевската Долина со Косово. Бериша кој се изјаснува дека е против ваквата идеја прашува што Србија добива за возврат.

На ова му возврати косовскиот претседател Хашим Тачи кој му порача на Бериша дека на Косово не му се потребни совети од некој кој му помагал на Слободан Милошевиќ со продавање нафта во периодот кога тогашна Југославија беше под меѓународни сакнции.

Тачи оди уште понатаму и вели дека совети не му се потребни од некој кој го засолнил Осама Бин Ладен и Аркан а го уапсил Адем Јашари и други команданти на ОВК.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Според податоците на Државниот хидрометеоролошки завод утрово снег паѓа и во низините. Паѓа во Огулин, кој, како што можете да видите на насловната фотографија, побеле.

ФОТО: Во Хрватска над 30 сантиметри снег – се расчистуваат автопатите

И утрово во дел од Хрватска врне снег, додека во останатиот дел од земјата има дожд...

„На јавна расправа го испраќаме Законот за дополнителен данок на добивка. Тоа значи дека оние кои имаат повеќе ќе им помогнат на оние кои имаат помалку. Сметаме дека ваквиот вид данок би бил солидарен придонес“, кажа Пленковиќ на седница на владата, додавајќи дека „не станува збор за казнување на оние кои се успешни“.

Министерот за финансии Марко Приморац на конференција за медиумите ги изложи деталите на предложениот закон, наведувајќи дека тој данок пред сè е наменет за редистрибуција на профитот на даночните обврзници кои ќе остварат значително поголеми нивоа на добивка во однос на четиригодишниот просек.

Тој потсети дека во хрватскиот даночен систем за добивката веќе постојат две стапки и два прага, а со новиот данок во оваа кризна ситуација фактички се воведуваат уште еден праг и уште една стапка.

„Оние чиј приход е поголем од 300 милиони куни (39,7 милиони евра) ќе плаќаат данок на екстра профит. Тие ќе имаат стапка од 18 отсто данок на добивка, и дополнителен данок кој ќе зависи од нивото на профит во 2022 за оние што ќе бидат за 20 отсто над просекот во последните четири години“, кажа Приморац.

Според него, кога сè ќе се собере ако некому добивката во 2022 му била, на пример, 50 отсто поголема во однос на четиригодишниот просек, неговата ефективна стапка на данок на добивка би била 24 отсто, а на оној чија добивка пораснала 100 отсто во однос на последните четири години, ефективната даночна стапка ќе му биде околу 30 отсто.

Хрватска воведува данок на екстра профит

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ најави воведување данок на екстра профит во таа...