Излегува шокантен исказ во кој се спомнати политичари во корелација со „Рекет“. ОЈО на Јовески и ВиРус не ги вика политичарите на распит, туку му стега кривична на новинар за оддавање државна тајна – иако новинарот нема сертификат за државна тајна, па да ја оддаде, туку „тајната ја оддал“ некој друг, а новинарот објавува документ кој доаѓа до него.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 септември, 2019 19:44

Бетмен Велит:”Не е проблем криминалот, туку новинарите кои го откриле а очигледно не требало”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Богдан Илиевски по целата ситуација со политичкиот прогон на новинарите и медиумите реши да даде свое мислење на социјалните мрежи. На својот Фејсбук профил тој напиша дека на „чуварите на правдата“ не им е проблем криминалот, туку тој кој придонесува да се открие нешто што „можеби органите не се потрудиле баш баш да го откријат“.

Богдан Илиевски уште е познат како Бетмен Велит беше амнестиран од кривично гонење во случајот 27 април..

Излегува шокантен исказ во кој се спомнати политичари во корелација со „Рекет“. ОЈО на Јовески и ВиРус не ги вика политичарите на распит, туку му стега кривична на новинар за оддавање државна тајна – иако новинарот нема сертификат за државна тајна, па да ја оддаде, туку „тајната ја оддал“ некој друг, а новинарот објавува документ кој доаѓа до него.

Излегува документ за случајот „Леонардо“ и индиции за можна вмешаност на генсекот на владата. ОЈО на Јовески и ВиРус не го вика Рашковски на распит туку полиција упаѓа во порталот кој ја објавил информацијата за да се распрашува како ја дознал – а претходно вика на распит други новинари кои исто така работеле на сторијата.

Фактички, на „чуварите на правдата“ не им е проблем криминалот, туку тој кој придонесува да се открие нешто што „можеби органите не се потрудиле баш баш да го откријат“.

Со еден збор: Блескаме. Орвел би бил згрозено горд на вас.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во септември 2019 година предметите на СЈО ги презема Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и беа доверени на јавните обвинители кои дотогаш постапувале по конкретните предмети.

Мијалков спроведен од куќен притвор – во тек пресудата за „Таргет Тврдина“ (ФОТО)

Во моментов во тек е пресудата за предметот „Таргет Тврдина“. Судењето за „Таргет-Тврдина“...

Мицкоски посочи дека проблемот е што тој одлучува во моментов, проблемот е што неговите одлуки се погрешни и ја водат во бездна државата.

Мицкоски за случајот Мијалков: Не видовме одговорност затоа што криминалната мафија е заортачена

Кога не би било трагично, би било смешно. Принцот на лагата Заев, продолжува да лаже...