Против нив се водеше судски процес за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Објавил: Сара Фемина | 15 март, 2019 1:10

Бетмен со порака на фејсбук : „Браќа до крај – Браќа за цел живот„

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Богдан Илиевски кој беше еден од организаторите на Иницијативата „За заедничка Македонија“ заедно со Владо Јовановски, Борис Дамовски и Игор Дурловски на својата Фејсбук страница сподели фотографија, на која ги нарекува своите пријатели „Браќа за цел живот„

Богдан Илиевски еден од организаторите на „Граѓанска Македонија„ на социјалните мрежи сподели фотографија од своите пријатели, Дамовски, Дурловски и Јованоски, нарекувајќи ги браќа за цел живот.

Тие беа водачите на протестите „За заедничка Македонија“ кои на 27 април или крвавиот четврток, ја повикаа толпата за упад во Собранието.

Во случајот под името „27 април“ вкупно за терористичко загрозување се товареа 33 лица, од кои беа амнестирани се 13 лица. Беа амнестирани пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов и Јохан Тарчуловски, како и социјалистот Љупчо Димовски.

Богдан Илиевски беше во последните тројца за кои обвинителството се изјасни позитивно во однос на амнестијата за случувањата на 27 април.
Со оваа одлука која ја донесе Кривичниот суд , амнестираниот Илиевски е слободен граѓанин без да има обврска да се јавува во суд.

Владо Јовановски и Борис Дамовски беа обвинети за настаните на 27 април, а потоа судот ги амнестираше после добиено позитивно мислење за да бидат помилувани за настаните. Додека пак Игор Дурловски не поднесе барање за амнестија во дадениот рок од судот.

Од обвинетите за крвавиот четврток на 27 април, покрај Дурловски, барање за амнестија не поднесоа Јане Ченто, Игор Југ, Митко Чавков и Душко Лазаров. Против сите нив се водеше судски процес за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Ми беше чест да работам за Вас и од срце Ви посакувам подобар директор со кого ќе продолжите таму каде што јас застанав“, напиша Пауновски на фејсбук.

Пауновски: Благодарност до сите вработени, ви посакувам подобар директор

Огромна благодарност до сите граѓани кои во мојот “пркос” ги согледаа моите искрени...

И не Игоре немаше да заврши тоа така како што ти мислиш и таквите ко тебе.
Туку кажете им Фала на истите тие кои ги сотревте од ќотек, нивната прибранист присебноста и здравиот разум ја смири состојбата нит полицијата на Чавков нит некој трет од страна Иггоре..

Ерол Ерко: Добро Игоре, а како им беше на децата на Зијадин и Зоран?

По вчерашната емотивна објава на оперскиот пејач Игор Дурловски, кој за време на протестот...

Даваме поддршка и бараме ослободување на уставобранителите, тие не се и не можат да бидат терористи. Тие се чесни граѓани на оваа земја.

Мицкоски од протестот: Не смееме да премолчиме неправда

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е денеска присутен на протестот за поддршка...