Да потсетиме, во 1993 година, кога Моника имаше само 20 години, Моника беше прободена со нож со нож од страна на Гинтер Парх, вознемирен обожавател на Штефи Граф.

Објавил: Перо Милчин | 20 мај, 2020 10:41

Беше прободена со нож и сега се бори со НОВА ТРАУМА: Моника Селеш зборува за нејзиното влошено здравје!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Поранешната светска тенисерка Моника Селеш, чија брилијантна кариера како девојка ја прекина психопат, кој ја прободе со нож, призна дека е во лошо здравје.

“Имав проблем со вознемиреност уште од детството. Среќна сум што навреме добив помош, но сепак кога чувствувам стрес и изолирано се борам на максимален начин. Анксиозноста нема граници и сите ние што го имаме овој проблем се чувствуваме поинаку”, рече Моника.

Да потсетиме, во 1993 година, кога Моника имаше само 20 години, Моника беше прободена со нож со нож од страна на Гинтер Парх, вознемирен обожавател на Штефи Граф.

Моника Селеш е поранешна југословенско-американска професионална тенисерка, која еден период во својата кариера била светска тенисерка број 1.

Моника Селеш е поранешна југословенско-американска професионална тенисерка, која еден период во својата кариера била светска тенисерка број 1.

Родена е 2 декември 1973 година во Нови Сад, Србија во тогашната СФР Југославија. За време на својата кариера освоила 9 гренд слем турнири, станувајќи со само 16 и пол години најмлада тенисерка која го освоила Отвореното првенство на Франција во 1990 година.

Била доминантна тенисерка во 1991 и 1992 година. Во четвртфиналето, во мечот меѓу Селеш и Магдалена Малеева, во Хамбург, 38-годишниот гледач, Гунтер Пархе, опсесивен обожавател на Штефи Граф, и забодува нож во грбот, по што таа прави двегодишна пауза од тенисот.

Напаѓачот не добил затворска казна поради психичката состојба, но добил условна двогодишна казна со задолжително психолошко лекување. Поради овој инцидент се засилени сигурносните мерки на тениските турнири.

Во 1995 година повторно му се враќа на тенисот, но не успева да го достигне успехот кој го имала во почетокот на 90-те години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...