До него во автобусот спиела неговата свршеница Медина која раскажа дека преживеала вистински пекол.

Објавил: Македонка Димкин | 24 ноември, 2021 17:39

Беше страшно, ужасно, Млад пар раскажа како успеале да се спасат

Фото/Текст извор: ©Onair.bg

Стабилна е состојбата на преживеаните во трагичната несреќа која се случи вчера на автопатот Струма во соседна Бугарија, пренесува порталот „Onair.bg“.

Додека автобусот се движел, удрил во тротоарот од десната страна, а потоа пукнала гума и настанал пожарот, по што по 20 метри автобусот сам застанал, вака ја започнува својата приказна 26 годишниот Лулзим кој е меѓу седумте преживеани заедно со неговата свршеница.

До него во автобусот спиела неговата свршеница Медина која раскажа дека преживеала вистински пекол.

„Заспав и одеднаш ги слушнав патниците како плачат и викаат. Црниот чад беше како експлозија на бомба. Сите спиевме, околу два часот по полноќ започна кошмарот. Слушнав како плачат деца, имаше многу деца“, раскажува Медина.

Нејзиниот свршеник додава дека луѓето почнале да кашлаат, повраќаат и врескаат како во хорор филм.

-Успеав да го скршам страничното стакло на автобусот и скокнав, а потоа ја повлеков и мојата свршеница која не можеше да оди бидејќи пред несреќата и беше скршена ногата, вели тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Утринава бил сослушан и сопственикот на превозната фирма „Беса Транс“ и тој е достапен за македонските истражни органи, соопштија од македонското и од бугарското обвинителство. Дали за него ќе следува мерка притвор, ќе одлучува надлежниот јавен обвинител.

Соптвеникот на „Беса транс“ бил на распит, бугарското обвинителство најави расчистување на случајот

Државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите...

Министерот за транспорт и врски, Бочварски откри и дека автобусот на Беса Транс користел извод од лиценца на друг автобус, а попладнево кажа дека ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата

ТРАГЕДИЈАТА СО „БЕСА ТРАНС“ ОТКРИВА И ГОЛЕМИ СИСТЕМСКИ ПРОПУСТИ ЗА ПРЕВОЗНИЦИТЕ ВО ДРЖАВА

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање...

„Според бугарското обвинителство се спасиле 8 патници и дека тоа го забележал сведок. Што се однесува до списокот, во кој недостасува лице од ОАЕ, и за кое се вели дека е осмиот патник, немаме таква информација се уште. Од тоа што знам е дека патниците често ги менувале седиштата од еден во друг автобус, кога одмарале на бензински пумпи. Не знаеме какво ќе биде својството во постапката на сопственикот на компанијата, информира Јовески.

Јовески: Нема траги од експлозив на автобусот

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна...