Како што пренесуваат српските медиуми, овој арсенал бил сокриен на само 300 метри од базата на Војската на Србија "Печено брдо".

Објавил: Рејхан Бајрами | 12 септември, 2019 19:11

БИА го разби терористичкото гнездо во ПРЕШЕВО: Во куќа на Албанец пронајдено оружје на само 300 метри од базата на војската од Србија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Припадниците на БИА денеска во куќа на Албанец во селото Печено во општина Прешево, открија скриено оружје, кое потекнува од периодот на делувањето на бившата терористичка ослободувачка војска на Прешево, Бујановец и Медвеѓе. Пронајденото оружје се наоѓало во исправна состојба.

Како што пренесуваат српските медиуми, овој арсенал бил сокриен на само 300 метри од базата на Војската од Србија “Печено брдо”. За сега се испитуваат околностите и мотивите, односно дали бил планиран напад на српската војска.

Спрема информациите на Новости во импровизираниот и маскираното скривалиште, пронајдени се две полуавтоматски пушки, една војна м48, една модификувана која користи ловечка муниција и еден калашников.

Инаку оружјето припаѓало на терористите кои во текот на конфликтот од 2001 командуваше Реџеп Алија, алијас Реџепа.

Ова е второ по ред откривање на нелегално оружје на подрачјето на Прешево во последните девет месеци, кои го изведоа припадниците на БИА.

Инаку, граѓаните кои поседуваат илегално оружје може да бидат казнети со парична казна од 7.500 евра или затворска казна во траење до пет години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје денеска се испишани 5 оздравени пациенти, кои по два негативни контролни бриса, во добра општа состојба заминуваат дома. На оваа Клиника примени се 4 нови пациенти, а во моментов се хоспитализирани вкупно 66 пациенти, од кои 7 пациенти се на механичка вентилација.

Уште две лица починаа од Коронавирус во земјава- бројот на заболени е 617!

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје почина едно лице од Куманово...

Бугарскиот премиер Бојко Борисов истакнал дека во моментов во светот нема лек за коронавирусот, но посочува дека нема ниту заболен кој што не е лекуван,пренесува БГНЕС, .

Борисов: Ќе испратам стотина заштитни скафандери во Македонија- браќата се гледаат кога е тешко!

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска најави дека Бугарија ќе и помогне на нашата...

Забраната не важи за полицијата, армијата, здравствените работници, како и за маркетите и рестораните кои се доставувачи на производи. Аптеките ќе работат непречено.

Од денеска полицискиот час од 16 до 05 часот!

Забраната за движење на населението на територија на целата држава, од денеска почнува...

Докторката од кожно беше меѓу првите заболени од коронавирусот, потврдено е дека зарази 6-мина колеги, а околу 200 беа во карантин. Истражителите собирале докази и од местото каде бил одржан семинарот на кој говорела докторката, се прави мрежа од сите лица со кои таа стапила во контакт.

Директорката на Кожна клиника Цаца- Билјановска и момчето од Карпош ќе одговараат за ширење на коронавирусот!

Истрагите за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести и момчето од скопската...