– Земја на чиста убавина. Земја со уникатна историја. Македонија е полна со вредни и интелигентни луѓе подготвени за промена.

Објавил: Сара Фемина | 11 септември, 2019 15:59

БИГ МАЈК: „Македонија е главна локација за БУМ на канабисот„

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Мајк Штрауметис познат како Биг Мајк, кој неодамна беше во посета во земјава, вели дека Македонија е полна со вредни и интелигентни луѓе подготвени за промена, а канабисот може да биде таа промена.

Тој на својот профил на „Инстаграм“ објави видео во кое објаснува дека земјава има потенцијал за развој доколку тоа добро го направи.

Со околу 40.000 потенцијални нови работни места по легализацијата, постои огромна можност за Македонија – ако го сторат тоа правилно, вели Биг Мајк.

– Земја на чиста убавина. Земја со уникатна историја. Македонија е полна со вредни и интелигентни луѓе подготвени за промена. Канабисот може да биде таа промена. Со околу 40.000 потенцијални нови работни места по легализацијата, постои огромна можност за Македонија – ако го сторат тоа правилно. Затоа, разговарав директно со премиерот Зоран Заев за фер лиценцирање на канабисот и како да се создаде јасен пат до европскиот пазар. Со економично земјиште, електрична енергија и вода, Македонија е главна локација за бум на канабисот. – вели Мајк.
Тој додава дека е свесен што на многумина од луѓето кои живеат во Македонија им е потребна помош во решавањето на проблемите, но за да се направи влијание потребна е фокусирана енергија.

– Треба да ја вклучите и локалната самоуправа. Ако се чувствувате сами во вашата борба, пронајдете група на истомисленици и започнете заедно да се залагате. Запомнете, гласовите на многумина секогаш ќе бидат помоќни од викањето на еден. Слушајте, знам дека канабисот ќе спаси животи, па дури и ќе ги извлекува земјите од темнина.

Сум го видел тоа од прва рака. Значи, ако сакаме канабисот да биде прифатлив и секојдневен дел на човештвото, треба да му ја покажеме неговата вредност на светот. Луѓето и компаниите исто така треба да започнат да разговараат со законодавните тела, да се организираат. – додава Мајк.

Тој е сопственик на компанијата „Адвенс нутриентс“ која годинава слави 20 години од своето постоење. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце под перницата, и ќе го сонуваат мажот со кој ќе се омажат.

Утре е Богојавление- сите немажени девојки треба да замесат тесто

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според...

Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Уапсениот “Пинк пантер“ во Тетово – ГО ИЗВРШИЛ ГОЛЕМИОТ ГРАБЕЖ ВО ПРО-КРЕДИТ БАНКА ПРЕД 10 ГОДИНИ

По 10 години бегство, лицето Р.И. (34) едно од осомничените за грабежот на “Прокредит банка“...

Претседателот Пендаровски очекува ваква поддршка од сите членки на Унијата, но и и конкретна временска рамка за старт на преговрите.

Меркел: Старт на преговорите за Македонија и за Албанија, а потоа секој по својот пат

Македонија и Албанија заедно да ги започнат преговорите со Унијата, а потоа да продолжат...

Оттаму потврдуваат дека клиентите и вработените на Банката се безбедни и се во добра здравствена состојба.

Утринава во вооружениот грабеж во Тутунска банка одземени 8.700 евра – зошто ова банка е мета на крадците?

Уште еднаш НЛБ банка беше мета на крадците, нов вооружен грабеж се случи во Скопје. Во...