Па доколку некој се обиде да ве измами, веднаш блокирајте го на Вибер, а принтскрин може да испратите и на “Вибер“ за да дознаат за спамот и да предупредат за некој друг да не може да биде измамен.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 ноември, 2019 18:31

Бидете внимателни кружи нова измама на ВИБЕР- ако ви стигне ваква порака пријавете веднаш

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Речиси секој од нас користи Вибер апликација која овозможува полесен контакт, но бидете внимателни бидејќи кружи нова измама на најкористената апликација.

Апликацијата Вибер има свои причини поради кои не може да се користат два ПРОФИЛИ НА ЕДЕН МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН.

Па доколку некој се обиде да ве измами, веднаш блокирајте го на Вибер, а принтскрин може да испратите и на “Вибер“ за да дознаат за спамот и да предупредат за некој друг да не може да биде измамен.

Деновиве ширум светот преку Вибер пристигнува необична порака.

Според она што го пријавиле неколку корисници станува збор за измама и велат дека добиле порака од сомнително потекло од бројот +79183301602 во која се наведува дека токму вие сте среќен добитник во рамките на “интернационалниот вибер награден фонд“.

Како што пријавиле, во пораката која кружи на Вибер стои дека станува збор за награда од 500.000 американски долари, а за да ги добиете парите потребно е да испратите барање преку меил, а со тоа ќе добиете дополнителни информации, што директно наведува дека на некој ќе му ги оставите вашите лични податоци и меил адреса, а со самото тоа му овозможувате да може да ги злоупотреби.

Секако ваквиот пристап бил сомнителен за корисниците кои веднаш пријавиле дека станува збор за измама која воглавно има цел да краде лични податоци.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Технологија

Ако не беше случајот со трустовите... бевме толку блиску, едноставно бев многу расеан. Затоа ја направив таа пресудна грешка.

Бил Гејтс: Да не ја направев до сега најголемата грешка “Мајкрософт” ќе беше крал на мобилните оперативни системи

Бил Гејтс неодамна изјави дека денес сите би користеле „Виндоус мобајл“ доколку „Мајкрософт“...

Петтата генерација интернет за мобилни телефни, нуди многу поголема брзина на преземање и пренос на податоци, поголема покриеност и постабилна врска.

МОЌНО: Кина ја стартуваше најголемата 5G мрежа во светот!

Кина завчера официјално ја пушти во употреба најголемата 5G мрежа во светот, а телекомуникациските...

Друштвената мрежа која веќе е голем фактор кога се во прашање вестите, поради огромниот број на корисници кои ги добиваат своите информации преку следење на страни на Facebook, сега посериозно влегува на пазарот за информации.

Фејсбук со нов чекор: Ќе им плаќа на медиумите за клик!

Оваа новина од Facebook се очекуваше веќе одреден период, па дури и излезе неофицијално...

Уште една нова одлика која доаѓа заедно со новиот XC40 Recharge е целосно новиот мултимедијален систем кој е базиран на Android оперативниот систем.

ПРЕТСТАВЕН НОВИОТ VOLVO XC40 Recharge: Нуди сила од 402 кс и опсег од 400 км(ГАЛЕРИЈА)

Volvo го претстави својот прв целосно електричен модел, кој има комбинирана сила од 402...