Потоа почнувајќи од утре попладне, па во текот на следната недела нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места ќе услови поројни врнежи од дожд и појава на грмежи.

Објавил: Перо Милчин | 5 јуни, 2021 11:10

БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ: ОД УТРЕ ПОПЛАДНЕ, ПА ВО ТЕКОТ НА СЛЕДНАТА НЕДЕЛА НЕВРЕМЕ ДОАЃА КОН МАКЕДОНИЈА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

До крајот на денов во нашата држава останува стабилно, суво и топло време со максималните температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен.

Потоа почнувајќи од утре попладне, па во текот на следната недела нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места ќе услови поројни врнежи од дожд и појава на грмежи.

Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и услови за појава на град. Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот претежно од 21 до 29 степени.

И во Скопскиот регион од утре попладне, а особено во текот на следната недела Атмосферата ќе се дестабилизира и ќе има повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Можна е и локална појава на град, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 29 степени..

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во случај на појава на НЕВРЕМЕ  и на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја, додека овчарите своите овци да ги делат во помали групи со цел да ги заштитат.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тукa

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Околу пладне и попладне локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени.

ЌЕ ИМАМЕ ЗНАЧИТЕЛНО ПОТОПЛО ВРЕМЕ – ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ НЕСТАБИЛНО СО ЛОКАЛНА ПОЈАВА НА ПОРОЈНИ ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Околу...

Ќе започне да дува северен ветер кој особено Долж Повардарието ќе биде и ЗАСИЛЕН по интензивет ( над 60 км/час).

ОД СЕВЕР КОН НАШАТА ТЕРИТОРИЈА СЕ СПУШТА СТУДЕН ФРОНТ – ЌЕ УСЛОВИ НОВИ ВРНЕЖИ, ГОЛЕМ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ И СИЛЕН ВЕТЕР

Во следните часови од север кон нашата територија ќе се спушта студен фронт кој ќе...

Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во попладневните часови. Ќе има услови и за појава на локално НЕВРЕМЕ проследено со силен ветер и појава на град.

ДО КРАЈОТ НА ОВАА НЕДЕЛА ПРОДОЛЖУВА НЕСТАБИЛНОТО ВРЕМЕ – ЌЕ ИМА И ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви...