Нестабилност има и во Мариовско, потоа во околината на Радовиш и на Струмица Процесите се преместуваат од запад кон исток.

Објавил: Сара Фемина | 14 јули, 2019 14:04

БИДЕТЕ ДОМА: Доаѓа силно невреме во Македонија!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Времето денеска ќе биде претежно облачно и нестабилно со локални врнежи од дожд и појава на грмежи.

Поинтензивни процеси се очекуваат во јужните и источните делови од земјава, каде ќе има пообилен дожд.

Локално се очекува да наврнат до 20 литри на метар квадратен. УВ-индексот ќе изнесува 7. Во Скопје, умерено облачно со услови за повремен дожд. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 25 степени.

УХМР информира дека од Албанија кон нашата земја навлегува поголема нестабилна воздушна маса од која има појава на пороен дожд и грмежи во подрачјето од Шар Планина, Маврово, преку Полог, па се до Скопската котлина.

Нестабилност има и во Мариовско, потоа во околината на Радовиш и на Струмица Процесите се преместуваат од запад кон исток.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Денеска времето во целата земја ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен ветер претежно од северен правец.

СОНЧЕВО ВРЕМЕ: Денес високи дневни температури во Македонија!

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност...

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност со пороен дожд и ретки грмежи. Минималната температура ќе се движи од 10 до 18 степени, а максималната температура од 27 до 35 степени. УВ индексот ќе биде 8.

Вонредна временска прогноза – еве какво време ќе имаме следниве денови

Денеска имавме сончево време со температри до 35 степени, а попладнево не очекува големо...

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 31, Крива Паланка 27, Маврово 23, Кавадарци 32, Берово 25, Охрид 26, Битола 29, Дојран 33 Целзиусови степени.

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве какво време не очекува денес!

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Денес во...

Времето ќе биде сончево со умерена облачност додека од петок па натаму повторно во попладневните часови се очекува локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд,

ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: По студеното време следува ГОЛЕМ СКОК на температурите!

Конечно по студеното време, следува голем скок на температурите во Македонија! По вистинската...