Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

Објавил: Рејхан Бајрами | 30 мај, 2020 15:55

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН: Откриено што појадува Новак Ѓоковиќ- сите можеме да го купиме!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, секој ден јаде суров целер.

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

Со години е веган, а неодамна беше откриено кое растение го користи за појадок.

Тоа е целер, растение кое е достапно за секого и кое многу често се користи како зачин во Србија, особено во подготовката на домашна супа и чорби, а салата е многу хранлива и ефикасна за здравјето на луѓето.

За време на пандемијата на коронавирус, Новак Ѓоковиќ јадеше целер салата за појадок секое утро. Појадокот е најважниот оброк во денот.

Ноле секој ден започнува со вода со лимон и вар на празен стомак, а потоа пие свежо исцеден сок од стебленца од целер. 

Сокот од стеблото на целерот е полн со хранливи материи и спаѓа во најздравите течности кои би можеле да ги внесеме во нашето тело. Поради фактот што сокот од целер е доста базен, го уравнотежува Ph на организмот, кое Ph често поради консумирање на индустриски преработена храна е кисело.

Листовите на целерот се богати со витамин А, додека дршките се богат извор на витамин Б1, Б2, Б6 и Ц, богати се со калиум, фолна киселина, калциум, магнезиум, железо, фосфор, натриум и есенцијални аминокиселини.

Исто така целерот е богат со растителни хормони, етерични масла кои му даваат на целерот специфичен мирис. Овие масла посебно добро делуваат на нервниот систем и смируваат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Во градите на Иван повеќе од 40 дена чука срцето на Емилија Динева, чие семејство и покрај големата загуба одлучи да спаси човечки живот. Секој ден на ехо ги слуша отчукувањата.

Иван кој доби срце од Емилија проговори и ја откри големата желба што ја има откако ќе излезе од болница

Сам во болничка соба под постојан надзор на медицински лица. Иван Огњановски го живее...

Бидејќи првите симптоми на коронавирусот се појавуваат во периодот од 2-ри до 14-ти ден по инфекцијата, важно е цело време да се следи телото ако се појави кашлица или останување без здив.

ОВА СЕ ЗНАЦИТЕ ДЕКА КОРОНАТА СЕ НАОЃА ВО ВАШЕТО ТЕЛО: Обрнете внимание, температурата не е помеѓу нив

Според Светската здравствена организација, дури 80% од случаите на коронавирус се лабораториски...

Поради Ковид-19 инфектолозите станаа најбарани лекари, но кичевската болница не располага со ниту еден инфектолог!

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан...

Иван е во добра здравствена состојба и по препораките на доктор Митрев веќе се подготвува за отпуст од болницата и понатамошно лекување и нега во својот дом.

(ВИДЕО) Жан Митрев го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена првата трансплантација на срце во државава

Доктор Жан Митрев денеска го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена...