Најдобар начин да избегнете испукани краеви е да избегнете формирање на косата со топлина. Но, дури и тогаш, вашата коса не е имуна на испукани краеви.

Објавил: admin@magazin | 11 мај, 2020 17:27

БИДЕТЕ УРЕДНИ И НЕГУВАНИ: Колку често треба да ја миете и шишате вашата коса!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Дилемите колку често да се скрати косата е многу актуелно прашање за време на коронарната пандемија. Прво, тоа зависи од должината на косата, а од друга страна, зависи и од фризурата.

Фризерите препорачуваат мажите да се шишаат најмалку еднаш месечно, а жените со долга коса на секои шест до осум недели.

За кратка коса до рамена, треба да ја исечете на секои четири до шест недели, бидејќи тоа ќе ви помогне вашата коса да стане поздрава.

Колку често ја миете косата?

Перењето на косата зависи од навиката, рутината и видот на косата. Фризерите препорачуваат да ја миете косата што е можно поретко. Ако вашата коса е ретка и мрсна, измијте ја на секои два дена, а ако вашата коса е густа, еднаш неделно или, ако навистина треба, на секои три дена.

Фризерите препорачуваат мажите да се шишаат најмалку еднаш месечно, а жените со долга коса на секои шест до осум недели.

Можеме ли да спречиме пукање на краевите?

Најдобар начин да избегнете испукани краеви е да избегнете формирање на косата со топлина. Но, дури и тогаш, вашата коса не е имуна на испукани краеви.

Ако користите термички уреди за формирање на косата, проверете дали се работи за висококвалитетни уреди, затоа што на тој начин ќе ги намалите штетите предизвикани од загревањето. Запомнете дека најниската температура на вашиот апарат е онаа што предизвикува најмалку штета.

Кога ја исушите ставете навлажнувачки производи на вашата коса.

Не мора целосно да ја исушите косата. Исушете ја косата и фокусирајте се на коренот на косата и средниот дел, избегнувајќи ги краевите. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.