Таа и нејзината ќерка депортирана е од Турција. Ирската полиција , како што се очекува треба да го истражи обвинувањето за тероризам.

Објавил: Валерија Петрова | 2 декември, 2019 16:19

БИЛА ИРСКИ ВОЈНИК, А ПОТОА СТАНАЛА НЕВЕСТА НА ЏИХАД: Тврди дека не е терорист, а сега мора и да го докаже тоа

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Ирската државјанка Лиза Смит која заминала во Сирија како „невеста на џихадист“, уапсена е по враќањето во Дублин.

Таа и нејзината ќерка депортирана е од Турција. Ирската полиција , како што се очекува треба да го истражи обвинувањето за тероризам.

Лиза Смит е поранешна припадничка на Иранските вооружени сили.

Ирскиот министер за правда Чарли Фиенеган рече дек овој случај е чувствителен и дека на него работат сите релевантни државни агенции.

Во интервјуто кое на почетокот на годината го дала за BBC, Смит изјавила дека не учествувала во борбите и дека не ги обучувала девојките да станат борци.

Тврдела дека ФБИ веќе неколку пати ја испитале неколку агенти кои и земале отисоци од прстите и, и направиле ДНК анализа. Со нејзината ќерка живела во избегличкиот камп во Сирија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Конкретно, Вашингтон подготвува „санкциски трик“ против Северниот ток 2 и очекува дека ќе го објаваат пред Нова година, објаснува германскиот весник.

АМЕРИКА ПОДГОТВУВА НОВОГОДИШНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ ЗА ПУТИН: Германски Билд открива интересно сознание!

САД се уште не може да ја запре изградбата на „гасоводот на Путин“, пишува Билд. Конкретно,...

Педофилот на судот го признал злосторството. Судот на 22. ноември му одреди притвор од два месеци, а се до 19. јануари 2020 година.

ХОРОР: Педофил влета во училиште, се преставил како доктор, па силувал 12-годишно девојче

Во едно училиште во Русија, маж без никаква препрека поминал покрај училишниот чувар,...

Јавноста веќе е запознаена дека Меркел имаше здравствени проблеми, и неколку пати неконтролирано се тресеше по што на сите важни настани мораше да седи, па во средата навечер, во Берлин, таа имала многу проблеми додека да се качи на бината.

(Видео) Меркел падна додека се качуваше на бина, се пошегува на своја сметка

Незгодна ситуација за Германската канцеларка Ангела Меркел откако падна од сцената...