Бил Гејтс е основачот на Microsoft заедно со Пол Ален и еден од највлијателните луѓе во информатичката индустрија.

Објавил: Сара Фемина | 12 јануари, 2022 4:13

Според истражувањата на БИЛ ГЕЈТС овие три образованија ќе бидат најбарани во светот!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс на основа од бројни податоци кои ги собирал, тврди дека во иднина најмногу ќе се бараат образованија од областите на наука, инженерство и економија.

Работниците кои ќе поседуваат знаење од овие области наука, инженерство и економија ќе бидат успешни на светско ниво, а исто така и носители за промена за сите институции, рече Гејтс во едно интервју.

„Притоа јас не мислам на основното познавање на науките, математика и економија. Многу кариери во иднина ќе бидат многу барани, изјави Гејтс. Не морате да бидете стручњак во координирање, но способноста да размислувате на сличен начин како стручњаците, ќе можат да ви помогнат во голема мера„

Вилијам Хенри Гејтс III (англиски: William Henry Gates III) (роден на 28 октомври, 1955), познат како Бил Гејтс, е американски бизнисмен и микрокомпјутерски пионер. Тој, заедно со други, го има напишано оригиналниот Altair BASIC интерпретатор за Altair 8800 (првиот комерцијално успешен личен сметач). Тој, заедно со Пол Ален ја имаат ко-основано Мајкрософт корпорацијата и моментално е нејзин директор и главен софтвер архитект. Според списанието Форбс, Бил Гејтс е третиот најбогат човек на светот. Тој живее на езерото Вашингтон, во Медина, Вашингтон, во една од најскапите куќи на светот, проценета на 125 милиони долари.

Бил Гејтс е основачот на Microsoft заедно со Пол Ален и еден од највлијателните луѓе во информатичката индустрија. Уште се занимава со инвестирање, филантропија и пишување. Во Микрософт работи како генерален директор, и сеуште поседува најголем дел од акциите со 6.4%.

Има напишано повеќе книги, додека во периодот од 1995 година па се до 2009 со исклучок на 2008мата кога бил трет. Бил Гејтс е еден од пионирите на индустријата за персонални компјутери и најпознатиот меѓу нив. Повеќе пати бил обвинуван и суден заради неговите бизнис тактики кои се сметале за не компетитивни.

Подоцна тој донира огромни количини пари на разни организации за добротворни цели и програми за научни истражувања преку Bill & Melinda Gates Foundation.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Пребарувавме на Интернет и пронајдовме совети како да направите сами маска дома, што треба да ве заштити вас и другите луѓе доколку имате проблеми со респираторниот систем.

НЕМАТЕ МАСКА? Еве како да направите заштитна маска од дома- ЛЕСНО УПАТСТВО!

Ви претставуваме корисен совет како сами да направите маски дома. Пребарувавме на...

Љубителите на сармата требада знаат дека и таа има рок на траење. Без разлика дали е посна или мрсна, сармата доколку ја чувате во ладилник трае 3-4 дена најмногу, не повеќе. Оние кои практикуваат д аја замрзнуваат треба да имаат на ум дека замрзната сарма се чува до 4 месеци. 

Внимавајте со сармата и руската салата за празниците- колку дена е рокот?

Новогодишната трпеза секогаш е полна, а секако на неа не може а да нема сарма. Љубителите...

Но секако ниту еден дом не смее да помине без прекрсната божиќна ѕвезда, или божиќното цвеќе кое внесува раскош во домот. 

Неколку трикови како да одгледувате Божиќна ѕвезда – најубавиот декор во домот!

Ова е периодот од годината кога новогодишната магија настапува во сечиј дом. Секако...