Тој за Бизнис инсајдер изјави дека по пандемијата, ќе има 30 проценти помалку канцелариска работа.

Објавил: Мате Парлоф | 21 ноември, 2020 17:54

БИЛ ГЕЈТС ИМА НОВИ ПРОГНОЗИ: Ова нема да биде можно дури и по пандемијата

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

„По завршувањето на пандемијата на вирусот корона, ќе има дури 50 проценти помалку службени патувања отколку порано, додека процентот на оние кои работат од дома ќе се зголеми“, предвидува еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс.

Тој за Бизнис инсајдер изјави дека по пандемијата, ќе има 30 проценти помалку канцелариска работа.

Основачот на „Мајкрософт“ смета дека компаниите ќе го подигнат прагот за деловно патување по здравствената криза и дека ќе бидат одржани приватни состаноци доколку тие навистина бидат итни.

Минатиот месец Мајкрософт објави дека ќе откаже половина од своите деловни летови по пандемијата и дека вработените во таа компанија многу поретко доаѓаат на работа, а ќе работат почесто од дома.

Воведување на сличен хибриден модел веќе објавија и други технолошки компании како Твитер и Фејсбук.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Станува збор за набавка на 100 респиратори во вредност од околу 10,5 милиони км, како и заштитна опрема во вредност од 2,9 милиони км, објавија сараевските медиуми.

АФЕРА РЕСПИРАТОРИ: Обвинение поднесено против премиерот на Федерацијата БиХ, Солак, Хоџиќ и Миличевиќ!

По повеќемесечна истрага, Обвинителството на Босна и Херцеговина денеска покрена...

Тимот беше предводен од д-р Ричард Племпер, исто така откри дека лекот е добар во борбата против сезонските вируси.

АМЕРИКАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ ТВРДАТ ДЕКА ИМААТ РЕШЕНИЕ ДА ЈА СТОПИРААТ ПАНДЕМИЈАТА: Овој лек спречува ширење на короната за 24 часа!

Истражувачи од Државниот универзитет во Џорџија тврдат дека откриле антивирусен лек...

Според РТЦГ, Крговиќ оценил дека состојбата на пазарот на трудот е неизвесна и дека статистичките податоци не се охрабрувачки.

Невработеноста во Црна Гора се зголеми за 31,6 проценти: За време на пандемијата на вирусот, околу 11 000 луѓе останаа без работа

Во Црна Гора, од март до ноември, има зголемување на невработеноста од 11.000 лица или...

Официјални лица биле блокирани од американските поштенски служби и од државните и окружните власти во нивните напори да ги проверат гласовите и регистрациите

Трамп не се предава, напротив дури сега почнува со откривање на измамите

Тимот од Кампањата за Трамп во средата откри транша од информации што планира во четврток...