Се прашувате кој е Стане Доланц? И, како тој всушност владеел со Југот? И каква врска имал со Аркан?

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 февруари, 2020 10:41

Бил шеф на Аркан и негов ментор, од него се плашел и Тито- запознајте го вистинскиот владетел на СФРЈ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во раните 80-ти години опозицијата го запомни по неговите чистки, бидејќи тој, како министер за  внатрешни работи на Србија и шеф на полиција, се залагаше за прогон на интелектуалци и беше обвинет за нарачување на убиства на припадници на југословенската политичка емиграција во странство.

Се прашувате кој е Стане Доланц? И, како тој всушност владеел со Југот? И каква врска имал со Аркан?

Роден е во 1925 година во словенечкиот град Хастраник. Откако границата помеѓу Италија и Германија, ги подели неговата куќа и училиштето во кое учел на две национални територии, тој замина во Грац за да го продолжи своето образование. По дипломирањето тој оди во партизаните и е примен в партија. По војната, тој дипломирал колеџ и кариерата ја започнал во Загреб.

Доланц порано бил многу моќен, од него се плашел дури и Тито и половина свет. Аркан бил негов миленик  и заштитник, а неговите постапки го направија еден од најмоќните мажи во тоа време. Доланц се повлече од политичкиот живот во Југославија во 1983 година и почина во 1999 година по долго и сериозно заболување.

Тој беше југословенски комунистички политичар од Словенија и еден од најблиските соработници на Тито. Од 1971 до 1978 година бил секретар на Извршното биро на Претседателството на ЦК на Лигата на комунистите на Југославија. Од 1982 до 1984 година, Федерален секретар за внатрешни работи.

Тој беше член на претседателството на СФРЈ од 1984 до 1985 година и беше именуван за член на Федералниот совет за заштита на уставниот поредок, со кој претседаваше во втората половина на осумдесеттите.

Стане Доланц се сметаше за сиво сениште во сојузната полиција и тајната служба, па затоа не е чудно што многумина се плашеа од него.

Пресврт во неговиот живот беше 1969 година кога стана член на Извршниот биро на КК СКЈ, што му ги отвори вратите за партиската политика. Функцијата секретар тогаш беше воведена за прв пат, со едногодишен мандат, но беше опслужена од Стане за цели девет.

„Треба да бидеме јасно дека ние комунистите во оваа земја сме на власт. Затоа што ако не бевме ние тоа, тоа би значело дека некој друг е беше филозофијата на Доланц.

Често пати бил гледан во друштво на Тито, па во печатот често пати беше опишан како „друг човек во Југославија, веднаш зад Тито“. Доланц не беше задоволен од позицијата, па полека, но сигурно тој израсна од таа сенка, што ја натера Јованка отворено да го мрази.

Бројни материјални докази покажуваат дека еден од агентите на Федералната служба во времето на Стане Доланц, меѓу другите бил и Жељко Ражнатовиќ Аркан. Беше практично целосно заштитен од гонење од страна на српската полиција: јавна и државна безбедност. Причината за ова е наклонетоста што тој ја стекна со Федералната полиција, правејќи различни работи за нив.

Аркан прв пат се појави во српската јавност во 1983 година, откако ранил двајца полицајци кои дошле да го приведат по налог издаден од холандската полиција. Обвинителот Милутиновиќ го опиша тоа како самоодбрана на Аркан, иако двајцата полицајци завршија во инвалидска пензија поради повредите.

Доланц порано бил многу моќен, од него се плашел дури и Тито и половина свет. Аркан бил негов миленик  и заштитник, а неговите постапки го направија еден од најмоќните мажи во тоа време. Доланц се повлече од политичкиот живот во Југославија во 1983 година и почина во 1999 година по долго и сериозно заболување.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Имено таа ја изведе химната на Хрватска на инаугурацијата на новоизбраниот хрватски претседател Зоран Милановиќ.

Јосипа Лисац заработи кривична поради несоодветно изведување на химната (ВИДЕО)

Пoзнатата хрватската пејачка Јосипа Лисац заработи кривична пријава за изведување...

Со тоа заврши церемонијата на инаугурацијата на Милановиќ како петти хрватски претседател.

Со цвеќе и бакнеж Милановиќ ја испрати Колинда: Хрватска сега официјално има нов претседател!

Зоран Милановиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска, чиј мандат започнува на полноќ,...

Весникот пишува дека сосема би било логично, Макрон но и Германија да дадат зелено светло за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

„Катимерини“: Иако Заев го стави знамето на НАТО пред Собрание, тоа нема да му донесе победа

Грчкиот весник „Катимерини“, денеска објави дека тоа што поранешниот премиер на државата...

Србија и Косово потпишаа декларација со намера за воспоставување железничка линија меѓу Белград и Приштина, како и за завршување на изградбата на автопатот меѓу двата града.

Србија ќе го признае Косово?

Србија и Косово потпишаа декларација со намера за воспоставување железничка линија...