Меѓународните воздушни гранични премини во Босна и Херцеговина се затвораат, забранувајќи ги сите странски државјани да влезат во БиХ, како дел од мерките против коронавирус.

Објавил: Перо Милчин | 25 март, 2020 13:31

БИХ ГИ ЗАТВОРА АЕРОДРОМИТЕ: Забранет влез за сите странски државјани!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Аеродромите за патнички сообраќај се привремено затворени, одлучи Советот на министри на Босна и Херцеговина.

Меѓународните воздушни гранични премини во Босна и Херцеговина се затвораат, забранувајќи на сите странски државјани да влезат во БиХ, како дел од мерките против коронавирус.

Привремено затворен: аеродромот во Сараево, аеродромот во Мостар, аеродромот Бања Лука и аеродромот Тузла.

Исклучок е во случајот на многу ретки категории, како што се ЕУФОР и НАТО.

Министерскиот совет на БиХ исто така го усвои Предлог законот за буџет на институциите на БиХ и меѓународните облигации за 2020 година, предложен од Министерството за финансии и финансии на БиХ.

Заменик-претседателот на Советот на министри на БиХ и министер за финансии и финансии Вјекослав Беванда неодамна потсети дека Одлуката за привремено финансирање за првиот квартал е на сила до 1 април и дека сите плаќања се во законска рамка, но дека привременото финансирање има одредени ограничувања.

Вчера високиот претставник на меѓународната заедница во БиХ, Валентин Инко, објави дека буџетот не е усвоен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Таа заминала на гробот на својот син вчера околу 16 часот, без да размисли на полицискиот час, а кога не се вратила дома, семејството се јавило на службата на гробишта. Црковникот отишол на гробот, каде ја пронашол мртва.

ХОРОР НА ГРОБИШТАТА ВО БЕЛГРАД: Мајката го посетила синот кој ненадејно се обеси- пронајдена мртва на гробот!

Мајката на малиот Вук Б, кој случајно се обеси додека си играше во 2018 година, С.Б., 45,...

Вучиќ одговори на изјавата на новинарот дека по неговото прво споменување на 24-часовен карантин, пред неколку дена, во продавниците се создало „стампедо“.

НЕМА ДА ДОБИЕТЕ НИ ЕДЕН ЧАС АКО ЕКСПЕРТИТЕ ОДОБРАТ: Не се работи за садизам, туку за здравје!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е подготвен да воведе 24-часовен...

– „Ситуацијата е драматична. Се приближуваме кон црното сценарио од Италија и Шпанија. Ве молиме, останете дома. Кризен штаб за сузбивање на СОВИД-19 – тоа е пораката до голем број српски граѓани.

Србите добија застрашувачки СМС пораки- се приближуваме кон црното сценарио,седете дома!

Една смс порака донесе страв и паника кај повеќето жителина Србија. Имено доцна синоќа...

Во прашање е стресот поради целата ситуација предизвикана од епидемијата на коронавирус, како и секојдневниот ангажман на мерките за спасување на животите на српските граѓани.

Заморот и стресот го направија своето: Вучиќ не се чувствува добро, не спие со денови за да и помогне на Србија!

Претседателот на Србија не се чувствува добро, рече министерот Синиша Мали денеска...