Функционерите од СДСМ го напаѓаат Сафет Бишевац затоа што тој знае многу за нив, особено за Заев!

Објавил: Данаил Михајловски | 11 март, 2020 13:40

Бишевац кандидат за пратеник, СДСМ со жестоки напади!

Фото/Текст извор: ©магазин

Зошто СДСМ толку жестоко го напаѓа Сафет Бишевац, како кандидат за пратеник на овие избори. Одговорот е едноставен и има неколку незгодни причини зошто Бишевац стана трн во окото на СДСМ. Прво, прифаќањето на Сафет Бишевац да застане зад политиките на Мицкоски, а не зад Заев, ја руши главната теза на СДСМ, онаа за сеприсутноста на “Груевизмот“ во ВМРО-ДПМНЕ. Сафет Бишевац може да биде се, но не и груевист. Тој, заедно со многумина граѓански активисти, одамна ги критикуваше погрешните политики на Груевски, уште кога итриот Панчо Минов на Никола Груевски му викаше “да шефе, така е шефе, во право си шефе“! Затоа, со ангажманот на Сафет Бишевац паѓа во вода замислата на Заев и Шеќеринска на овие избори да се шлепаат на црната капања против “груевизмот“, наместо да зборат за своите неуспеси и неисполнети ветувања пред граѓаните.

Втората причина зошто Сафет Бишевац им пречи на СДСМ е што со неговиот ангажман во таборот на ВМРО-ДПМНЕ, токму Заев ќе добие силен критичар кој ќе збори за тоа колку се разочарани неопределените гласачи кои во 2016-та му поверуваа и гласаа за Заев, а сега се толку многу разочарани. Разочарани се многу истомисленици на Бишевац кои очекуваа дека од Мијалков ќе се бара законска одговорност, а не дека истиот ќе стане главен бизнис партнер на Вице Заев. Разочарани се и многу неопределени граѓани кои протестирале заедно со Сафет Бишевац за убиството на младиот Мартин Нешковски, но не очекувале дека токму Заев и Оливер Спасовски ќе му овозможат лесно бегство од затвор и од државата, токму на Игор Спасов, осудениот убиец на младиот Мартин.

Да не се лажеме, се додека Груевски и Ахмети ги организираат  изборите, тие не можат да бидат фер и демократски. Така се однесува секој режим, власта на Груевски и Ахмети е токму тоа, вели Бишевац во Интервјуто за Прес24 во 2014 година.

Третата причина зошто Бишевац им пречи на функционерите на СДСМ е што им ја знае организацијата и шемите од внатре, им го знае непотизмот, клановите, партиските вработувања и менаџирањето на подаништвото на неколку истакнати “про-Заеви“ новинари. Тоа Сафет Бишевац веројатно и ќе го каже во кампањата, а Заев и Шеќеринска, заедно со Забрчанец и Роберт Поповски ќе мора да се правдаат, да одговараат на незгодни прашања и да смислуваат изговори за многу податоци кои ќе излезат на виделина за манипулирањето со правдољубивите учесници во Шарената револуција. Во една емисија со Павле Богоевски, тоа беше и поентата на Бишевац “Правосудниот систем не функционира, Шарената револуција разочарана од Заев“.

И на крајот, Сафет Бишевац, дали некој го симпатизира или го критикува, сепак мора да се признае дека е изграден бренд на јавна личност. Активен е медиумски, но активен е и теренски во населените места со Бошњаци во Македонија. И тоа многу поактивен од Зеќир Рамчиловиќ, членот на Извршниот комитет од времето на Никола Груевски. Ако СДСМ ја дефокусира кампањата со “уа груевизам“, доволно Сафет Бишевац да им рече ве молам таквите спинови да си ги разговарате со Зеќир Рамчиловиќ, Панчо Минов и вашиот бизнис партнер Сашо Мијалков. Ако Заев и Шеќеринска сакаат да ги замајуваат граѓаните со спинови “сакаа да не убијат на 27-ми април“, Бишевац може најкултурно да им реплицира, ве молам разговарајте со вашите амнестирани вратари Крсто Мукоски и Сашо Василевски, кои ги отворија вратите на насилството во Собранието, а беа предложени за пратеници токму од Груевски. Ова се само неколку од причините зошто СДСМ толку жестоко го напаѓа Сафет Бишевац, бидејќи тој е олицетворение на многуте граѓани кои викаа “Нема правда, нема мир“, но денес се свесни дека Заев е најголемото разочарување во македонската политика!

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Координаторот на пратеничката група на Демократската Унија за Интеграција, Арбер Адеми во својот говор на денешната собраниска седница за избор на Влада на Република Македонија истакна дека цело ДУИ и сите граѓани ја поддржуваат новата предложена структура на владата и нејзината програма.

Адеми ги истакна и преземените мерки и досега реализираните проекти кои ја оправдаа довербата дадена во Август 2020 година и дека пратениците на ДУИ целосно веруваат во професионалната компетентност на одредените кадри и на квалитетот на содржината на програмата надополнета со проекти и дополнителни стратегии.

Во продолжение целосниот говор на координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми:

Еве сме денес, пред една многу важна одлука за нашите граѓани, за нашата земја и за иднината на сите нас.

Денеска одлучуваме дали ќе дадеме зелено светло за континуитетот на развојните проекти и проектите на квалитетниот живот, јасно дефинираните механизми и стратегии за да продолжиме успешно да се справуваме со енергетската, здравствената и мигрантската криза како глобални предизвици на денешницата.

Наоѓајќи се во ваква ситуација на предизвици и кога на хоризонтот го имаме патот кон Европската Унија како прогресивна перспектива без друга алтернатива, денес почитувани колеги, време е да ја докажеме нашата политичка зрелост, да дадеме свој придонес за да се овозможи стабилност и конзистентност во процесот на одлучување во служба на граѓаните и поголемата развојна перспектива.

Пред нас е една дополнета програма, една јасна визија за развој на парламентарно мнозинство кое го има целосниот легитимитет на народот од изборите во Јули 2020 година и гледајќи ја нејзината досегашна работа, ние како членови на парламентарното мнозинство денес рефлектираме за нејзиниот досегашен биланс, констатираме дека достигнувањата и реализираните проекти досега се јасно видливи и со право ја имаа нашата поддршка досега.

Истата поддршка пратеничката група на Демократската Унија за Интеграција ја дава и на овој владин состав и на оваа консолидирана програма за работа, целосно верувајќи во професионалната компетентност на одредените кадри и од своите и од редовите на коалициските партнери, како и во квалитетот на содржината на програмата што е одраз на барањата и потребите на граѓаните.

Владата на која и дадовме доверба во Август 2020 година од оваа собраниска сала, го отвори патот за реализација на најголемиот инфраструктурен проект на Коридорот 8 за кој беше потпишан договор со познатата компанија Бехтел - Енка и исправноста на Законот за кој заедно гласавме овде, го потврди и Уставниот Суд, со што веќе се овозможи дефинирање на периодот за почеток на работниот процес во летото оваа година.

Беше токму оваа Влада која ја заврши постапката за експропријација на имотите на патот Скопје - Блаце и денеска продолжува да го гради "Патот на Арбер". Целосно го поддржуваме железничкото поврзување долж Коридорот 8 и потсетуваме дека енергетската врска помеѓу Битола и Елбасан е во тек.

Шар Планина е прогласена за национален парк, општините беа максимално поддржани со обезбедување средства за реализација на локални проекти, за отворени спортски сали во основните училишта, за основното училиште во Мала Речица, а започнаа работите и за училиштата во Визбегово и Блаце, заедно со градинките во Чаир, Сарај и Липково.

Оваа Влада го реализираше и систематизирањето на административците заедно со нивното унапредување со признавање на степенот на образовната квалификација.

Она што е карактеристично за оваа Влада е несомнено нејзината способност да ги откочи и реализира повеќегодишните заборавени процеси во лавиринтите на времето, но многу важни за иднината на државата.

Адеми: Цело ДУИ и граѓаните ја поддржуваат Владата

Денеска одлучуваме дали ќе дадеме зелено светло за континуитетот на развојните проекти...

Нагласува дека нечиј интерес и во земјата и надвор од неа е тој да не биде дел од владата, но и да не биде дома, поради што, како што истакна, добил понуда за амбасадорско место што го одбил.

Димитров: Ми понудија амбасадорско место само да ме нема во политиката

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров вели дека не се повлекол...