Експратеникот смета дека во Македонија има други луѓе со знаење и интегритет кои подобри ќе ја завршеле работата отколку СЈО.

Објавил: Сара Фемина | 27 ноември, 2019 22:10

БИШЕВАЦ: Обвинителството е срамно – Јанева има земено 150 илјади евра за доверливост на информациите од разговорите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Само Катица Јанева земала повеќе од 150 илјади евра додаток за доверливост. Тоа што таа како обвинител во СЈО земала екстра пари за доверливост или за да молчи за разговорите кои ги поседува обвинителство е срамно. Па и оние кои се во системот на јавното обвинителство ја имаат иста обврска, а не земаат толку пари како што видовме дека било случај во Специјалното јавно обвинителство, рече екс пратеникот од СДСМ, Сафет Бишевац на дебатата на Телевизија 24.

Бившиот пратеник од редовите на СДСМ Сафет Бишевац, на дебатата на ТВ24 изјави дека во Македонија има други луѓе со знаење и интегритет кои подобро ќе ја завршеле работата отколку СЈО.

Бишевац вели дека суштината на создавањето на ова обвинителство е тивка амнестија за Груевски и луѓето од поранешната власт.

-Само Јанева има земено 150 илјади евра за доверливост на информациите од разговорите. И сега обвинителите од ЈО имаат таква мерка па не примаат таков додаток. Тоа е срамно осиромашување на народот на сметка на неколку поединци на кои очигледно и тоа не им било доволно, па сакале преку леб-погача. За Фетаи и останатите обвинители нема ништо спорно во списокот на додатоците на плата за вработените од СЈО. Пратениците за тие додатоци беа линчувани иако ги следуваат со закон. Мислам дека е дрско и безобразно во име на некаква борба против криминалот да тврдите дека ги заскужувате тие пари бидејќи сте ставале „глава во торба“ против Груевски и режимот, вели Бишевац.

-Неуспехот на ова тело кое требаше да биде клучно во битката против криминалот доживеа тотален неуспех и е едно големо разочарување. Длабоко сум убеден дека СЈО не само што не ја заврши работата за која беше формирана, туку требало целата работа да ја донесе на ова дереџе за да се донесе тивка амнестија која за владата која владееше пред оваа власт, вели Бишевац.

Според него самиот избор на еден неискусен обвинител за СЈО како Катица Јанева, непознат на пошироката јавност ја детерминараше и целта.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Не знам, тоа ќе видиме како ќе биде текот на кампањата. Ние како МВР располагаме со оперативни информации дека одредени криминални структури ќе бидат искористени за вршење поткуп и притисок да се гласа, меѓутоа работиме на терен“, рече Чулев.

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат поткуп и притисок врз гласачи

Во вчерашното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија министерот...

Шекеринска за снимките на екс директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев кои денеска излегоа на јутјуб рече дека таа и слушала и гледала снимки и дека карактеристика било тоа што таа што ја гледаш не можеш да ја чуеш и обратно.

ШЕЌЕРИНСКА: ВМРО-ДПМНЕ освен национализам и фејк њуз 3 години ништо не им понуди на граѓаните

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Радмила Шекеринска и Александар Николоски. Шекеринска...

Тој изјави дека капацитети во болниците кои згрижуваат пациенти со Ковид-19 има, а поголем предизвик претставува кадарот. Според него, во Скопје има 26 специјалисти по инфективна медицина, и уште толку низ другите градови низ Македонија.

Филипче: Покажавме дека здравствениот систем функционира и може да му се верува

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Само...

Министерот Филипче упати апел до граѓаните дека со одговорното однесување ќе им се помогне и на лекарите и на медицинските сестри.

Филипче: Горд сум на здравствените работници, се мобилизиравме за најголемиот здравствен предизвик досега

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување на ТВ21 истакна...