На ниво на Европа, Македонија е на деветтото место а моментално најлоша е сликата во Белгија по што следат Шпанија и Велика Британија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 29 септември, 2020 18:14

Би Би Си: Македонија со убедливо најголема смртност од Ковид-19 на Балканот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Според најновата анализа на BBC (Би Би Си), нашата земја е убедливо со најлоша статистика на Балканот кога станува збор за коронавирусот.

На ниво на Европа, Македонија е на деветтото место а моментално најлоша е сликата во Белгија по што следат Шпанија и Велика Британија.

Според најновата анализа на BBC (Би Би Си), нашата земја е убедливо со најлоша статистика на Балканот кога станува збор за коронавирусот.

Според анализата на BBC пресметале Македонија има 34,6 проценти починати на 100 илјади жители со што е прва по смртност во регионот. Најблиску до нас е Косово каде на 100 илјади жители починале 26,4 а потоа е  Црна Гора и Босна и Херцеговина.

Сите останати соседни држави имаат три пати помала смртност отколку во Македонија а во Грција смртноста е за дури 10 пати помала. 

Досега во земјата се направени вкупно 187.080 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17786, бројката на оздравени пациенти е 14801, на починати е 737, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2248. 

Во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 . Во болнички услови се починати 8 пациенти од Teтово (73г), Струмица (58г), Делчево (55г), двајца од Струга (80 и 74г) и тројца пациенти од Скопје (53,76 и 82г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Хоти на средби со Ахмети и со Џафери: Македонските компромиси со Грција и со Бугарија да бидат референтна точка за дијалогот Белград – Приштина

Ахмети, Компромисите на Македонија требало да бидат бенчмарк, ајде мајката?

Косовскиот премиер упатил честитки за значајните промени, исклучителните реформи...

„Светот се освестува на опасностите од доверувањето на клучните комуникациски мрежи на непроверени и ризични производители.

САД и Македонија го потпишаа меморандумот за разбирање за безбедност на 5Г технологии

Најпогодени со потпишувањето на овие меморандуми се кинеските телекомуникацикси...

Ќе се борам во името на оваа моја генерација во политиката да докажам дека можеме поинаку од сѐ што до сега сте виделе.

Мораме да станеме бранители на моралот и етиката во политиката, порача Мицкоски!

Прифаќање на предлогот Гоце Делчев по националност да биде прогласен за Бугарин ќе...