Лиснати благи мафини, по наша препорака.

Објавил: admin@magazin | 25 септември, 2022 16:25

Благи мафини од лиснато тесто (видео)

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Вкусни слатки мафини со цимет и лиснато тесто.

Неверојатно едноставна подготовка, а вкусот ќе ве освои засекогаш.

Состојки:

500 гр лиснато тесто
125 гр маргарин или путер (омекнат)
1 јајце
по желба шеќер, цимет, џем, крем…

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Преполовете го лиснатото тесто и развлечете го со сукало. Премачкајте го тестото со омекнат путер и полека свиткајте. Пресечете ја ролната на две половини по средината.
Свиткајте ја секоја половина во полжавче со големина на калапите и редете ги во плех за мафини. Разматете јајце и премачкајте.
Печете во рерна додека не добијат златна боја. Украсете по желба и послужете.

Добар апетит!
Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог :

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.