Нашиот талентиран музичар Благој Ламњов е македонски кларинетист кој живее во Шведска и континуирано работи за многу од најголемите институции како Операта на Малме, театарот НС град Стокхолм, универзитетот на Гетеборг и универзитетот на Лунд.

Објавил: Сара Фемина | 13 јуни, 2020 19:42

Благој Ламњов заедно со Шведска филхармонија ја изведуваат македонската песна “Сербез Донка”(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Македонскиот кларинетист, Благој Ламњов, кој живее и работи во Шведска на прекрасен начин ја претставува Македонија низ целиот свет.

Неодамна Ламњов беше солист на симфонискиот оркестар во концертната сала Луи де Жер (Louise de Geer) во Норшопинг од кој свиреше две дела од кои едното беше велешката песна Сербез Донка (или како што се вика во неговиот албум, Two Happy Squirrels).

Нашиот талентиран музичар Благој Ламњов е македонски кларинетист кој живее во Шведска и континуирано работи за многу од најголемите институции како Операта на Малме, театарот НС град Стокхолм, универзитетот на Гетеборг и универзитетот на Лунд.

Неговиот деби албум „Носталгична љубов“ полека си го пробива патот до светската сцена.

Албумот Носталгична Љубов (Nostalgic Love) е составен од песни без зборови (инструментална музика) , кои најголемито влијание го имаат од македонската музика, зачинети со ноти од други светски жанрови на музика. Интересен факт за албумот е тоа што привлече луѓе кои претходно никогаш не го слушале инструментот кларинет. Сега го слушаат овој албум дома или во кола.

Повеќе за животот и делото на Благој Ламњов ќе ви откриеме наскоро во интервјуто што го подготвивме за нашиот портал, со нашиот светски познат музичар, кој со неговата музика допира до срцата на Македонците низ целиот свет.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Музика

Градот Скопје и МКЦ го поддржуваат овој меѓународен музички фестивал, а наш претставник ќе биде составот Фолтин.

СКОПЈЕ СЕ ПРИКЛУЧУВА ВО ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО ЕВРОПСКИОТ ДЕН НА МУЗИКАТА (EUROPEAN MUSIC DAY)

Скопје годинава ќе биде еден од 12 градови кои ќе го одбележат Европскиот ден на музиката...

Васил ќе биде македонскиот претставник кој ќе се обиде во најдобро светло да ја претстави нашата држава на овогодишната Евровизија во Холандија.

Македонија конечно со светски ХИТ: Васил Гарванлиев со моќно видео на ЕВРОВИЗИЈА(видео)

Македонскиот пејач Васил Гарванлиев ќе ја претставува нашата земја на овогодинашната...

Музиката, дури и како хоби, заслужува сериозна работа и посветеност. Бидејќи подразбира создавање некаква убавина. Јас така и приоѓам.

ИНТЕРВЈУ СО ПЕПА ДИМИТРОВА: МУЗИКА ПОТПИШАНА СО КВАЛИТЕТ

На музичката сцена се појави пред околу 6 години и за тој период зад себе има значаен...

Дино беше најпознат како публицист како музичар, повеќе од актер, бидејќи само неколкупати се обидуваше да дејствува во текот на годините.

Кој беше легендарниот ДИНО ДВОРНИК, хрватскиот КРАЛ на фанкот?

Неговите најзначајни соработки со други музички уметници во неговата земја се оние...