Тој со најавата за оставка сака да се извлече од ситуацијата во која што се наоѓа поради тоа што ЕУ не започна преговори со нашата држава. Тој претходно најави и пад на Влада доколку не започне процесот за влез во Европската Унија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 19 октомври, 2019 9:40

БЛЕФ НА ЗАЕВ: Постојано збори за оставка, но нема цена која ќе го тргне од фотелјата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерот Зоран Заев поднесе оставка, стоеше на насловните страници на неколку од светските агенции но како што се зборува во дипломатските кругови, станува збор за блеф бидејќи тој не би си отишол од фотелјата за никаква цена.

Тој со најавата за оставка сака да се извлече од ситуацијата во која што се наоѓа поради тоа што ЕУ не започна преговори со нашата држава. Тој претходно најави и пад на Влада доколку не започне процесот за влез во Европската Унија.

Македонските медиуми објавија различни информации што носат додатна забуна за тоа дали навистина падна владата, пишува српски Курир.

Тој со најавата за оставка сака да се извлече од ситуацијата во која што се наоѓа поради тоа што ЕУ не започна преговори со нашата држава. Тој претходно најави и пад на Влада доколку не започне процесот за влез во Европската Унија.

Слободен печат се прашува дали оставката на Заев е дефинитивна одлука или шпекулација, додека пак порталот Вечер, објави дека се во тек консултации помеѓу политичкиот врв во државата.

Истовремено Журнал известува дека дури и да е вистина дека Заев поднел оставка, нема да додје до пад на Владата и нема да има предвремени парламентарни избори бидејќи функцијата на премиер ќе ја превземе сегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски кој би требало да застане на чело на владата до крајот на наредната година.

Веста дека Заев поднел оставка ја објави италијанската новинска агенција Анса повикувајќи се на дипломатски извори од Брисел. Наводно Заев бил разочаран што неговата земја ни во третиот обид поседните 16 месеци не доби зелено светло за почеток на преговорите.

 

По општата забуна која настана во домашните и светските медиуми, македонската влада за Танјуг кратко одговори Точна е информацијата дека Заев не поднесе оставка.

Во очи самитот во Брисел, Заев ги предупреди лидерите на земјите членки во ЕУ дека владата ќе падне доколку и овој пат не добиеме датум за преговори.

“Ако лидерите на земјите членки на ЕУ донесат негативна одлука за почеток на преговорите, или уште еднаш го одложат датумот нашата Влада ќе падне, изјави Заев во Виена.

 

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Јанев, кој е член на Њујоршката академија на науките и научен советник на Институтот за политички науки во Белград, ја поздрави заложбата на Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, за поништување на Преспанскиот договор!

Проф. Јанев: Не постои човечко суштество со здрав разум кое би гласало за СДС!

Професорот Игор Јанев, експерт по меѓународна политика и меѓународно право, со порака...

На 15 јули мнозинството граѓани ги порази деструктивните политики на ВМРО-ДПМНЕ, а по победата, ние како одговрна партија, како одговорна коалиција ќе покажеме дека мoжеме и уште подобро и уште повеќе, тврди Заев!

ЗАЕВ: Остануваат 22 дена до денот на победата на СДСМ и Коалицијата!

За 22 дена од сега, граѓаните ќе потврдат дека грижата за здравјето, развојот на економијата,...

-Во моментов во тек се консултации со академската заедница, невладините организации – рече Ахмети, додавајќи дека имаат неколку имиња за кандидат за кои се консултираат.

ДУИ ќе го објави кандидатот за премиер на првиот ден од изборната кампања

ДУИ ќе го објави кандидатот за премиер на првиот ден од изборната кампања, најави партискиот...

15 јули е денот кога граѓаните ќе потврдат дека продолжуваме на правиот пат, патот кон развој и напредок, кон економски раст и интеграција, тврди лидерот на СДСМ, Зоран Заев!

ЗАЕВ: 15 јули, денот на изборите ќе биде неработен ден за сите граѓани во Македонија!

СДСМ го заклучи 15 јули како конечен, последен и единствен датум за избори на коишто...