Мајката Прети Верма (27) изјави за „Хиндустан тајмс“ дека ги избрале овие имиња за да ги потсетуваат на тешките околности во кои добија две здрави деца. Сепак, додадоа дека ова не е конечна одлука и дека може ќе ја променат.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 април, 2020 15:13

Близнаци родени во време на пандемијата добија имиња Корона и Ковид!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Иако пандемијата од Коронавирус не им донесе ништо добро на повеќето луѓе во светот, младите родители од Раипур централниот дел во Индија решија на нивните новородени близнаци за време на пандемијата да им ги дадат имињата Корона и Ковид.

Младите родители од Раипур централниот дел во Индија решија на нивните новородени близнаци за време на пандемијата да им ги дадат имињата Корона и Ковид.

Мајката Прети Верма (27) изјави за „Хиндустан тајмс“ дека ги избрале овие имиња за да ги потсетуваат на тешките околности во кои добија две здрави деца. Сепак, додадоа дека ова не е конечна одлука и дека може ќе ја променат.

– Благословена сум со близнаци, девојче и момче, ги родив во раните утрински часови на 27 март. Досега ги нарекуваме Корона и Ковид. Јас се породив во тешки околности, па јас и мојот сопруг сакавме денот кога го добивме нашиот најубав подарок од Бог, да биде запаметен. Кога медицинскиот персонал започна да ги вика така, решивме да им ги дадеме имињата по пандемијата, изјавила Прети.

Таа, исто така, раскажа низ што се поминала од моментот кога започнале породилните болки до моментот кога ги родила близначињата.

„Доцна вечерта започнаа болките. Не знам како мојот сопруг успеа да ја добие брзата помош и тие дојдоа кај нас. Поради изолацијата, сообраќајот беше забранет и полицијата неколкупати нè запре, но тие нè пуштија да продолжиме поради мојата состојба. Не знаев што да очекувам во болницата бидејќи веќе помина полноќ, но лекарите и медицинските сестри беа многу љубезни “, рече младата мајка.

Раководителот на болницата Шубра Синг откри за медиумите дека мајката и бебињата се во добра состојба и се пуштени дома, пренесува Индекс.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Познатиот член на прочуената златна генерација на Црвена звезда од Бари во 1991 година, се повлече од јавноста откако го напушти клубот во 2012 година.

ТОЈ БЕШЕ ГОЛЕМА ЉУБОВ НА ЦЕЦА: Легендата на Ѕвезда преживеа инфаркт! Со пејачката се забавуваа неколку години!

Владан Лукиќ, легендарниот фудбалер на Црвена звезда, тогашниот претседател на овој...

Снимките завршија на Инстаграмот на Цеца, а Анастасија и нивните пријатели кои беа на прославата останаа воодушевени од младата баба. Во еден момент, Цеца „го зграпчи микрофонот“, што ретко го прави, па потоа го испеа својот голем хит „Наговори“.

Баба а изгледа како сестра: Цеца се фати за микрофон и го отпеа својот хит! Сите воодушевени од младата баба!

Цеца Ражнатовиќ стана баба, а нејзиниот син Вељко доби наследник, Жељко, поради што...

Заедно со дизајнерот, Цеца работеше на дизајнирање на специјална лулка која е модерна и целосно анатомски прилагодена на новороденчето.

ЦЕЦА ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: На внукот Жељко му купи скапоцен поклон, кој пристигна од странство!

Богдана Ражнатовиќ, сопруга на кик-боксерот Велјко Ражнатовиќ, утрово се породи со...

Бебето тежи 3.360 кг, а е долго 53 см, а мајката за породувањето доби и оценка од 10. Раѓањето беше извршено со царски рез, а го изврши лекарот Миленко Пророшиќ, кој двапати ја породи Цеца, со Вељко и Анастасија.

Цеца стана баба, се роди малиот Жељко- славењето во домот на Ражнатовиќ може да започне!

Богдана и Веjко Ражнатовиќ станаа родители, а најголемата српска музичка ѕвезда стана...