Принцот за ова убиство го задолжи својот советник Сауд ал Катанија, кон трагите на истрагата кои воделе до Турција, издадена била на оперативците убијци наредба да го убијат новинарот со зборовите „донесете ми ја главата на тоа куче'.

Објавил: Валерија Петрова | 13 септември, 2019 15:35

БОГАТИОТ ПРИНЦ ЗАМЕШАН ВО КРВАВО ЗЛОСТОРСТВО: Наредил да убие новинарот Кашоги „Да ми ја донесете главата на тоа куче

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Саудиски новинар Џемаил Кашоги (59) убиен е на 2. октомври 2018 година во конзулатот на Саудија во Истанбул, а се верува дека неговото убиство го наредил садискиот претстолоналседник, принц Мухамед бин Салман.

Принцот за ова убиство го задолжи својот советник Сауд ал Катанија, кон трагите на истрагата кои воделе до Турција, издадена била на оперативците убијци наредба да го убијат новинарот со зборовите „донесете ми ја главата на тоа куче’.

По убиството на Кашоги Ал Катани се повлекол и ги извршил своите стандардни работи во управата во дворот Ријад.

Меѓутоа, во дипломатските кругови и на социјалните мрежи од неодамна кружат гласнини дека Ал Катани е мртов. Љад ел Багдати, критичар на саудиската власт кој живее во Осло, напиша, но не сакал да го открие изборот на информацијата.

Саудиското кралско семејство не се изјаснила за наводната смрт на Ал Катањевој, а амбасадата на таа земја во Вашингтон не сака да коментира. Две лица наводно, наводно блиски на Ал Катаниј, изјавиле дека е жив, пренесува швајцарскиот Блик.

Турскиот весник Сабах, кој детално ја прати турската истрага за убиството на Кашогија, пренесе дека последните зборови на убиениот новинар биле да не му ја прекриваат устата бидејќи боледува од астма и може да се загуши.

Весникот објави нови транскрипти од снимката од разговорите на Кашогија и членовите на групата на Саудијците кои испратиле да го убијат, а до снимката на тоа ужасно убиство во саудискиот Конзулат дошла турската известувачка агенција.

Според транскриптот од снимката, член на саудискиот тим вели Каштогиј дека мора да биде вратен во Ријад поради налог на Интерпол. Исто така се слуша како Саудијец се обидува да го примори Каштогија да му испрати порака на својот син да не се грижи ако не му се јави, што новинарот одбил.

Кашоги е убиен на 2 октомври 2018 година во саудискиот конзулат во Истанбул.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

„Соединетите Американски Држави ја поддржуваат посветеноста на Македонија и Албанија за интеграцијата во Европската унија.

САД: Многу сме разочарани од одлуката на ЕУ за Република Македонија!

САД изразија голема разочараност затоа што Европскиот совет не додели датум за преговори...

Американските астронаутки Кристина Кох и Џесика Меир влегуваат во историјата, а се очекува дека мисијата ќе трае пет и пол часа.

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА НАСА: Кристина Кох и Џесика Мејр се првите астронаутки кои прошетаа во Вселената!

Кристина Кох и Џесика Мер ова утро беа дел од историската прва прошетка во вселената...

Албанската државната полиција информираше дека вратени се сто државјани на Албанија во Тирана од три земји членки на Европската Унија.

Депортирани над 100 Албанци од Франција, Белгија и Германија!

Албанската државната полиција објави дека вратени се сто државјани на Албанија во...

Жената од силниот удар падна на шините, ја изгуби свеста и остана да лежи, но во меѓувреме пристигнуваше возот.

ДРАМА НА ЖЕЛЕЗНИЦА: Mаж се онесвести и турна жена директно на шините – ПРИСУТНИТЕ ВО ПАНИКА

Драма на железница во Америка. Маж се онесвести додека чекаше воз, но при падот ја турна...