ДУИ има многу добра положба за преговарање, се согласувам со ставот дека барањето за прв премиер Албанец, не беше ништо повеќе од преговарачки чин на Али Ахмети- рече Богоевски.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 јули, 2020 11:03

Богоевски: Заев може да собере 61 пратеник и без ДУИ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Поранешниот пратеник од редовите на СДСМ, Павле Богоевски во вчерашното гостување во емисијата Само Вистина, на Канал5, говореше за изборите кои се одржаа на 15 јули. Тој истакна дека ДУИ има многу добра положба за преговарање, а воедно и рече дека се согласува со ставот дека барањето за прв премиер Албанец, не беше ништо повеќе од преговарачки чин.

Павле Богоевски (14 февруари 1986, Скопје) — македонски граѓански активист и независен пратеник во деветтиот состав на Собранието на Република Македонија.

Од чиста логика искрено се надевам дека ДУИ ќе оди во опозиција. Не ја исклучувам опцијата дека Заев ќе собере 61 пратеник без ДУИ. На нашата сцена не се непознати математиките на прибирање на пратениците, понекогаш и од спротивниот табор, преку лобирање, убедување итн, не би ја бутнал таа врата. ДУИ има многу добра положба за преговарање, се согласувам со ставот дека барањето за прв премиер Албанец, не беше ништо повеќе од преговарачки чин на Али Ахмети- рече Богоевски.

Законот за амнестија беше политички пазар за промена на името со цел влез во НАТО и ЕУ, а референдумот е успешен без одлука, рече Богоевски.

За потсетување, Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник на Собранието, откако во јавноста излезе аудио снимката за аферата на која тој нарачува масло од канабис за својата сестра.

– Снимката која се појави на руски социјални мрежи како наводно нарачувам кокаин а всушност масло од канабис е стара неколку месеци и е направена од скопски таксист кој ме снимал додека зборувам на мобилен телефон, рече тогаш Богоевски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Избори 2020

Груби вели дека нема да дозволат да се вратат назад, без разлика дали се во позиција или во опозиција, па затоа истакна дека не доаѓа во предвид ДУИ да коалицира со Левица.

Груби: Секојдневно контактираме со СДСМ, не доаѓа во предвид коалиција со Левица!

Во интервју за албански „Шчип“,  организацискиот секретар на ДУИ, открива дека...

Откако ДИК и Управниот суд ги отфрлија нивните приговори и жалби за изборни прекршувања во 5 и 6 изборна единица, главно за полнење на кутии, тие за понеделник најавуваат протестен марш во Скопје.

Таравари: Ако ДУИ дозволи да отвориме една гласачка кутија во Зајас, ќе им ги дадеме сите пратеници!

Арбен Таравари, генералниот секретар на Алијансата за Албанците, во изјава за ТВ 21,...

Тој претходно истакна дека СДСМ, брзаше дури и во време на пандемија да има избори по секоја цена, а сега Заев замина на одмор велејќи дека има време за формирање Влада, и дека за тоа ќе се разговара после 2-ри август. 

Јакимовски: За да ги исполни сите барања на Заев ќе му остане само министерство за екологија

Во вчерашното гостување во емисијата „Само Вистина“ поранешниот градоначалник на...

Во интервјуто за Т7, Ахмети порача дека „на хегемонистичките политики им дојде крајот и идејата за премиер Албанец ќе заживее мошне бргу“.

Ахмети: Сé додека премиер може да биде Македонец зошто не би бил и еден Албанец

Али Ахмети, лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), во интервју за косовската...