Ние протестиравме во поддршка за СЈО, но никогаш не протестиравме за Катица Јанева, вели Богоевски.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 август, 2019 22:46

Богоевски: Случајот „Рекет“ е шанса луѓето кои биле функционери да одговараат за стореното кривично дело

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во изјава за Канал 5 телевизија, Павле Богоевски, поранешниот пратеник и некогашен првоборец на „Шарената револуција“ истакна дека тие протестираа во поддршка за СЈО но не за Катица Јанева како поединец и прв човек на обвинителството.

Павле Богоевски (14 февруари 1986, Скопје) — македонски граѓански активист и поранешен пратеник во деветтиот состав на Собранието на Република Македонија.

Ние протестиравме во поддршка за СЈО, но никогаш не протестиравме за Катица Јанева, вели Богоевски.

Богоевски додава дека на целата ситуација и моменталните случувања во државата гледа како шанса дека она за што се бореле биде сторено, и сите оние кои се виновни ќе одговараат.

Ние протестиравме за функционерите, доколку направат некакви кривични дела, да бидат повикани на одговорност за истите. Иако е многу разочарувачки случајот „Рекет“, ова го гледам како шанса да се покаже дека тие работи за коишто се боревме ќе бидат применети на дело и дека луѓето кои биле или се функционери, ќе одговараат доколку направиле кривично дело, рече Богоевски во изјава за „Канал 5“.

Инаку Павле Богоевски го даде својот став, откако денеска и обвинителката Лиле Стефанова, се огради од Јанева и истакна дека од самиот почеток на работата на СЈО таа била воздржана кон работата на Јанева, а вчера, пак, Фатиме Фетаи порача дека секој што се огрешил пред законот треба да одговара.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Постоењето на бункери не е новообичаено и низ историјата и во сегашноста ги има и во САД, Австралија и на други места.

Бункерите во Албанија сведочат за минатото, се бараат алтернативни решенија за користење

Последниве две години особено, Албанија бележи рекорден раст по бројот на странски...

– Зарем вие се сомневате во примитивноста на тој господин, јас не се сомневам. И токму тоа што го кажа пратеничката Стојановска, тоа се и случило на денешната парламентарна седница. Може да глумите во животот, но, вашето лице порано или подоцна излегува на површина, рече Мицкоски во емисијата „Клик плус“ на телевизија 21.

Мицкоски за Маричиќ: Зарем вие се сомневате во примитивноста на тој господин, јас не се сомневам

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вчера ги коментираше денешните случувања...

„Донесовме и нова одлука за намалување на маржата кај овошјето и зеленчукот, со што дополнително ќе се намалат цените во износ од 30 проценти за овие производи. Кон мерката гарантирана цена како општествено одговорни компании самоиницијативно се приклучија производителите на безалкохолни пијалаци и вода и ова е за поздравување“, рече Ковачевски

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

По анализите на Владата, како што рече, било утврдено дека треба да има дополнително...

Бектеши при денешната посета на компанијата „Горска“ изјави дека од јули до денеска се забележува многу голем извоз на одредени земјоделски производи и порача дека Владата нема намера да субвенционира производи за други држави.

Ако трговците продолжат со зголемен извоз на овошјето и зеленчукот, ќе предложиме целосно укинување на увозните давачки, вели Бектеши

Македонскиот пазар да не им биде резервен на трговците со овошје и зеленчук во снабдувањето...