Од Министерството на граѓаните од православната вероисповед им го честитаат Божик.

Објавил: Стојче Бушин | 31 декември, 2020 11:56

Божик – 7 јануари неработен ден за сите граѓани

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Првиот ден на Божик – 7 јануари (четврток) според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на нашата земја, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Од Министерството на граѓаните од православната вероисповед им го честитаат Божик.

Божиќниот пост, започна во сабота, 28 ноември, трае до Божиќ, а еве ги правилата што треба да ги следите за да го празнувате постот и да се причестувате!

Според правилата на постот и според зборовите на Свети Јован Латустовски, постот не треба да се користи ако не е поврзан со духовното.

„Немој да ми кажеш: Постев толку многу денови, не јадев вака или онака, не пиев вино. Зборовите на Златоуст се цитирани во црковните книги.

Библијата вели „сакај го ближниот како себеси“, што значи дека човекот е брат со човекот и дека треба да бидеме толерантни, да ги почитуваме и да им помагаме на другите, и дека можеме само ако не сме лути и себични.

Во постот треба да се покае, да се исповеда, да се олесни душата и да се прочисти. Не треба да го измачуваме телото со пост ако сме лути, ако се караме и му посакуваме зло на ближниот. Во постот треба да се прости и да се извршуваат чисти срца, велат свештениците

Строго се пости на вода само во среда и петок, додека во понеделник, вторник и четврток е дозволено да се користи масло и вино, а во сабота и недела исто така риба.

Најстрогиот пост е на Божиќ, кога вистинските верници се на вода само тој ден до вечера.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Тој додаде дека откако решенијата ќе бидат ставени во правна законска рамка ќе бидат информирани и другите претставниците на коалицијата на мнозинството и на опозицијата во Парламентот.

Заев по средбата со лидерите на Алијанса за Албанците и Алтернатива: Имаме усогласен договор за законските решенија за стекнување државјанство

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот...

Да продолжиме заеднички посветено да придонесуваме за одржлив и безбеден систем, за економски раст и развој и подобрување на животот на нашите граѓаните.

Честитка од министерот Спасовски по повод 29 години Царинска управа

Царинските работници се врската на нашата држава со светот, огледало за деловното...

Исто така се најавува протестите да бидат секој ден од 12 до 15 часот се до наоѓање на взаемно прифатливо решение.

Од денеска па во следните денови протести пред Владата од 12 до 15 часот

Денеска во 12 часот пред Владата, ќе има протест на компаниите од индустријата за организација...

Дополнително, во голема акција, целосно се отстранети несоодветно поставените билборди и реклами од велосипедските патеки во Малиот ринг, со што се стимулира користењето на велосипедот.

ВЕЛО Е КОГА ИМА СÈ – ГРАДОТ СКОПЈЕ СО КАМПАЊА ЗА ПРОМОВИРАЊЕ ВЕЛОСИПЕДИЗАМ

На повеќе локации во Скопје деновиве се поставени билборди кои ги поттикнуваат граѓаните...