Тој во петокот беше вратен во затворот Шутка, но попладнево состојбата повторно му се искомплицирала.

Објавил: Катерина Крстиќ | 28 септември, 2020 21:43

БОКИ 13 ПОВТОРНО ВО БОЛНИЦА- Прокрварел поради последици од хируршкиот зафат!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Првообвинетиот во случајот Рекет, Бојан Јовановски денеска повторно бил донесен во болница поради влошена здравствена состојба, дознава „Република“ од болнички извори.

Според информациите на порталот, Боки во моментов се наоѓа во Градската болница „Св. Наум Охридски“ и му се укажува лекарска нега откако прокрварел поради последици од хируршкиот зафат кој му беше направен пред две недели.

Бојан Јовановски-Боки 13 е првообвинет за случајот Рекет. Тој и Катица Јанева се прогласени за виновни во истиот, а Јовановски доби затвор од 9 години за делата примање награда за противзаконито влијание и за перење пари, а Јанева 7 години за злоупотреба на службената положба и овластување.

Тој во петокот беше вратен во затворот Шутка, но попладнево состојбата повторно му се искомплицирала.

Се уште е неизвесно дали тој ќе остане под лекарска грижа или ќе биде однесен во Шутка каде нема услови за негова рехабилитација.

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ треба да продолжи на седми октомври но сега тоа е неизвесно.

За потсетување, Боки на 8-ми септември беше пренесен во болница каде му беше направена операција.

И претходно, додека траеја судските рочишта Боки 13 често се жалеше дека има сериозни здравствени проблеми. 

Тој досега поднесе кривични пријави за најмалку 30 лица во скопското обвинителствокои се поврзани со случаите „Рекет“ и „Меѓународен Сојуз“ и се однесуваат на злоупотреба на службената положба, несовесно лекување, измама и така натаму.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Партијата, рече, е отворена за нови луѓе, за нови шанси да напредуваат во своја кариера, но по пат на дискусија на Извршниот одбор и Централниот одбор. На крајот, како што посочи, на конгресот ќе се донесат сите одлуки.

СДСМ денеска бира ново управно раководство

Социјалдемократскиот сојуз денеска на онлајн конгрес треба да избере заменик-претседател...

Мицкоски со поддршка до Израел: Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо!

Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо

Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно...

Според член 174 од Законот за внатрешни работи, „работникот, со писмена изјава до Министерството за внатрешни работи, може да побара да му се продолжи договорот за вработување најмногу до навршување 45 години пензиски стаж, без оглед на неговите години на возраст“.

По „брза постапка“ е пензиониран началникот на Секторот за организиран криминал во МВР

На началникот Лазе Велковски, кој работел на неколку од последните акции за заплена...