За Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, обвинителството свесно го прекинал распитот на Боки 13 со цел да се прикријат вистинските нарачатели на милионскиот рекет.

Објавил: Валерија Петрова | 23 септември, 2019 18:17

Боки 13 ќе се брани со молчење додека не ги види доказите против него во случајот „Рекет“

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Обвинителството ја завршило истрагата за случајот Рекет. Вакво известување добил Јовановски кој заедно со својот Адвокат денеска беа на распит кај обвинителката Вилма Русковска. Кратко траеше престојот на Боки 13 во обвинителството за гонење криминал и корупција – почна напладне, а заврши за помалку од еден час, пишува Сител

Неговиот бранител рече дека Јованоски изјавил оти нема да се брани со молчење, но обвинителката Русковска го известила дека истрагата е завршена. Поради ова, Боки 13 одбил да даде исказ. Според адвокатот Дуковски, недозволиво е да се затвори истрагата без да се презентираат доказите кои ги поседува обвинителството.

Бранителот на Боки 13 вели дека ќе го обжалат решението според кое завршила истрагата, а рокот од 15 дена ќе го користат за увид во доказите кои до сега обвинителстовото не им ги презентирало.

За Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, обвинителството свесно го прекинал распитот на Боки 13 со цел да се прикријат вистинските нарачатели на милионскиот рекет.

Според обвинителството, и на затворена истрага осомничениот може да има исказ за своја одбрана.

„Обвинителството укажува дека давањето исказ на осомничено лице не е процесно десјтвие, што подразбира дека одбрана, односно исказ, може да се даде и во законски утврдениот рок кога се врши увид во доказите“, велат од обвинителството.

За Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, обвинителството свесно го прекинал распитот на Боки 13 со цел да се прикријат вистинските нарачатели на милионскиот рекет.

Според владеачката партија, вистината за Рекет ја крие лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Инаку на распит во обвинителството е повикана и екс шефицата на СЈО, Катица Јанева. Утре напладне таа ќе се соочи со обвинителката Русковска кога како што велат од обвинителството ќе и биде предадено решението за завршената истрага за случајот Рекет.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Миле Јовановски и Виктор Стојчев се соседи. Јовановски е обвинет дека физички го нападнал Стојчев и тешко го повредил. Сведок на настанот бил и Боки 13, кој денес заради економичност на постапката не беше спроведен од затворот во Шутка каде што е во притвор како обвинет во „Рекет“. Но, тој ќе сведочи понатаму, пишува СДК.мк

НЕ СУМ СТАЛОНЕ ДА ГО ИСТЕПАМ ПОПОТ ЗА МИНУТА – вака дрско одговори таткото на Боки 13 по судењето за физички напад

Без воопшто да го извести судот, скопската обвинителката Имран Османи едноставно не...

Двајца возачи на патничко моторно возило, сопатник и еден пешак биле тешко повредени во четири од вкупно 30 сообраќајни незгоди што изминатиот викенд се случиле на подрачјето на СВР Скопје.

КАДЕ ЌЕ МУ ОДИ ДУШАТА: Со автомобил помина на црвено, удри пешак кај Соборна и избега

Сообраќајна несреќа се случила денеска на раскрсницата кај Соборен Храм. -Пред 5 мин....

Исто така една изборна единица е предлог од 12 пратеници меѓу кои има и вонпарламентарни а според нив ќе обезбеди плурализација, поголем избор за граѓаните и демократизација.

Изборите повторно без попис – Македонците повторно не избројани

Одлуката за предвремени парламентарни избори токму во април кога конечно требаше...