Откако кафеаната се затвори, се појави феномен што не можеше да се предвиди, дека има огромен број пијани луѓе во болниците.

Објавил: Перо Милчин | 30 март, 2020 19:31

Болниците полни со ПИЈАНИ пациенти додека лекарите се борат за живот: НОВ ПРОБЛЕМ!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Radio Sarajevo/24sata.hr магазин.мк

Минатиот викенд, кога бројот на заразени со новиот коронавирус брзо се зголеми, Загреб беше погоден од земјотрес и јавниот превоз беше прекинат. Во болницата „Загреб сестри на милоста“ во Виноградска се зголеми бројот на пациенти кои беа во алкохолизирана состојба.

Откако кафиќите се затворија, се појави феномен што не можеше да се предвиди, дека ќе има огромен број пијани луѓе во болниците. Луѓето се дружат на приватни забави, повеќе семејства се дружат заедно, или излегуваат или играат игри.

Епицентарот бил 29 километри североисточно од Загреб, а потресот се случил на длабочина од 10 километри.

Сосема е контрапродуктивно во спротивност со сè што правиме и се бориме. Апелираме до сите да не се дружат. 

Ве молам, луѓе, треба да ги намалиме социјалните контакти на нула во борбата против ширењето на инфекцијата “, рече Маја Бујевиќ Грба, директор на Институтот за итна медицина и член на персоналот за цивилна заштита.

Неодамна Загреб беше погоден од земјотрес со јачина од 3.7 степени по Рихеровата скала, соопшти ЕМСЦ.

Епицентарот бил 29 километри североисточно од Загреб, а потресот се случил на длабочина од 10 километри.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Претходно, Владата на Црна Гора донесе одлука да ги отвори границите на својата земја за девет држави, меѓу кои не е Србија.

СРПСКИ КОНТРАУДАР НА ОДЛУКАТА НА ЦРНА ГОРА: Забрането слетување на “Монтенегро ерлајнс” во Србија!

Врз основа на реципроцитетот, Дирекцијата за цивилно воздухопловство донесе мерка...

Тој рече дека „Ковид-19“ се шири брзо, особено во средини како што се старечки домови.

Директорот на СЗО порача: Корона вирусот е 10 пати посмртоносен од епидемијата свински грип во 2009 година!

Вирусот на корона е десет пати повеќе смртоносен од епидемијата на свински грип во...

„Целата одговорност за спроведување на полицискиот час е моја“, цитираше Саул за турскиот дневен весник Сабах.

Турскиот Министер за внатрешни работи ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Цела одговорност е моја, се повлекувам од функцијата!

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу денеска на Твитер објави дека...

Данска е една од првите европски земји што воведе мерка за затворање на училиште пред еден месец, јавува Би-Би-Си.

Данска ги враќа децата во училиштата: Премиерката тврди дека не сакаат земјата да биде затворена повеќе од што треба!

Од среда, 15 април, во Данска ќе бидат олеснети некои мерки за борба против епидемијата...