Сладиќ се користи во кинеската традиционална медицина 2000 години.

Објавил: Перо Милчин | 6 април, 2020 13:35

БОМБА: Кинески народен лек против сите врсти ВИРУСИ- исфрла 1.200 различни отрови (РЕЦЕПТ)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ефективен кинески антивирусен лек од два вида корен – сладок и лут. Сладок корен и ѓумбир имаат силни антивирусни својства, што им дава моќ да се спротивстават на ефектите од силни вирусни инфекции.

Слаткиот корен се користи во кинеската традиционална медицина 2000 години.

Познатиот научник Минг Ли Шенжен во својата медицинска енциклопедија напиша дека „gan cao“ (како што се нарекува десерт во Кина) има корисен ефект врз 72 видови воспаленија и отстранува 1.200 видови отрови од телото.

Познатиот научник Минг Ли Шенжен во својата медицинска енциклопедија напиша дека „gan cao“ (како што се нарекува десерт во Кина) има корисен ефект врз 72 видови воспаленија и отстранува 1.200 видови отрови од телото.

Лекот содржи 150 хемиски соединенија кои придонесуваат за одржување на оптимален здравствен статус, како што се аминокиселини, бета-каротин, витамини, јаглени хидрати, масти, протеини.

Анализите откриле дека глициризичната киселина, супстанција која му дава на сладок корен силен сладок вкус, е повеќе од 50 пати послатка од сахарозата.

Слаткиот корен содржи околу 10% глицириризична киселина, глициризин, гликоза и други компоненти и затоа е состојка кај многу лекови како што се сируп од кашлица или чир. 

Уште од античко време, слаткиот корен се користи за смирување на кашлање и болки во грлото. Тоа ја раствора насобраната слуз и го забрзува неговото празнење од респираторните органи. Тој е еден од најефикасните хербални лекови за воспаление на желудочната слузница, гастритис и чир на желудникот и дуоденумот.
Се препорачува за секој кој страда од чиреви на желудник.

Го спречува ширењето на вируси и нивното ширење во организмот, па затоа се користи во многу вирусни инфекции, вклучувајќи хепатитис, настинка и грип (особено во комбинација со матичен млеч, калус и смрека).

Затоа, многу е важно да се придржувате до пропишаната доза и да не пиете чај од рицинус повеќе од 6 недели во континуитет. Додека пиете чај од рибизла, намалете го внесот на сол и јадете многу зелен зеленчук и суви кајсии.

Исто така, влијае на процесот на претворање на тестостерон во дехидротестостерон, па затоа се препорачува за мажи кои страдаат од зголемување на простатата или губење на косата.

Чајот од ѓумбир помага при лекување на болно грло, сува кашлица и ги ублажува симптомите на настинка. Содржи антиоксиданси кои го зајакнуваат имунитетот и го намалуваат ризикот од срцев удар.

Ѓумбир или лут корен

Ѓумбирот содржи околу десет антивирусни соединенија. Растението има лутникав вкус и својствен мирис. Младите ризоми се сочни и месести, со поумерен вкус. Се користи свеж во готвењето, скиселен во оцет или отстоен во ракија. Од него се прави билен чај, се приготвуваат ѓумбирови напитоци или се кандира. Кога е сомелен, ѓумбирот се става во колачи, бисквити и други слатки јадења.
Узреаните ризоми се влакнести и речиси сосема суви. Сокот од коренот е честа состојка во индиската, кинеската, корејската, јапонската, виетнамската и други азиски кујни. 

Рецепт за кинески антивирусен лек

Оваа едноставна растителна формула од кинеска традиционална медицина е подготвена на следниов начин (рецепт од Филип Лес, доктор по кинеска традиционална медицина).

Истурете две шолји вода (450мл до половина литар) во тава со дебело дно, додадете две рамни лажички сладок корен и лажичка суво мелен ѓумбир.

Оставете да зоврие и варете на средна топлина 10 минути. Поделете ги процедурите на два дела.

Пијте половина веднаш и оставете ја другата половина за попладне. Пред да пиете друг дел од течноста, малку загрејте го.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Според документите, мајката на екс економскиот директор на клиниката била заведена со дијагноза рак на бели дробови, за подоцна во истиот тој систем да заврши со дијагноза анемија.

Мајката на екс економскиот директор на Онкологија во систем била заведена со дијагноза рак на бели дробови, иако не била онколошки пациент

Мајката на поранешниот организациски директор на скопската Клиника за онкологија,...