Лекарите прават се што е во нивна моќ да ја стабилизираат состојбата на Бора и токму поради таа причина тој одлучи да не доаѓа на погребот на Миша.

Објавил: Сара Фемина | 4 декември, 2020 22:37

БОРА ЃОРЃЕВИЌ ВОДИ БИТКА ЗА ЖИВОТ: На фронтменот на „Риблја чорба“ ракот му се проширил на белите дробови

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Рок музичарот и басист на групата „Риблја чорба“ Миша Алексиќ почина на 29 ноември на 67-годишна возраст, како последица на коронавирусот, но Бора Ѓорѓевиќ не присуствуваше на неговиот погреб, бидејќи се бори за живот против ракот кој се прошири на белите дробови, дознава „Објектив“.

Членовите на рок-групата беа погодени од смртта на Миша, но сепак не се појавија на погребот, наведувајќи ги причините зошто ќе бидат отсутни претходно, на официјалната страница на групата, на социјалната мрежа Фејсбук.

Како што дознава „Објектив.рс“, пејачот и фронтмен на групата „Риблја чорба“, Бора Ѓорѓевиќ, кој живее со своето семејство во Љубљана, не дошол на погребот на својот долгогодишен пријател затоа што се наоѓа во многу тешка состојба.

Бора Ѓорѓевиќ пред паузата со група Рани мраз и Ѓорѓе Балашевиќ 1978 поминал неколку години во сончоглед, својот прв голем бенд, каде што се уште Горица Поповиќ, Ненад Божиќ, Снежана Јадрилич, Биља Крстиќ и Крстиќ Бата Сокич. Потоа се одлучи да формира нов бенд со потешок звук(Миша Алексиќ, Рајко Коиќ и Мирослав Милатовиќ Vicki).

На Бора минатата година му беше дијагностициран рак на простата, а неодамна неговата состојба се влоши. Бора води битка за живот. Неговата здравствена состојба значително се влоши, ракот се прошири на белите дробови, па Бора редовно оди на хемотерапија.

Лекарите прават се што е во нивна моќ да ја стабилизираат состојбата на Бора и токму поради таа причина тој одлучи да не доаѓа на погребот на Миша. Дополнителен ризик е коронавирусот, што би било фатално за Бора, која и онака е во лоша состојба – изјави добро информиран извор за овој портал.

Изворот додава дека Бора лошо го напушта семејниот дом, како и дека неговата сопруга му е најголема поддршка и дека пејачот е позитивен и оптимист.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Џет Сет

Извор близок до кралското семејство за агенцијата АП потврдил дека вакцината им била дадена на кралицата и принцот Филип од матичен лекар во замокот Виндзор.

КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА (94) И ПРИНЦ ФИЛИП (99) ЈА ПРИМИЈА ВАКЦИНАТА: Имунизација на кралската двојка изведена во замокот Виндзор!

Британската кралица Елизабета (94) и принцот Филип (99) ја примија вакцината против ковид...

Исто така пејачот Радиша Трајковиќ Џани, беше брутално претепан во 2016 година пред неговата куќа во Миријево.

ПЉАЧКА НА ВЕКОТ: Саша Поповиќ ограбен, украден накит вреден 100 илјади евра

Српските пејачи и познати личности некогаш беа на мета на разбојници! Една од најголемите...

Првата дама ја објави на Твитер гореспоменатата честитка во петокот, а на сликата се гледа насмеана двојка која позира во нивниот украсен дом.

Меланија и Доналд насмеани и облечени во исто: Вака изгледа најновата божиќна честитка од Белата куќа(ФОТО)

Доналд и Меланија Трамп позираа за последната Божиќна честитка од Белата куќа, облечени...