Менталниот дел од неговата игра е на ниво пред сите други, тој е одличен", рече таа.

Објавил: Стојче Бушин | 10 октомври, 2020 10:21

БОРБА ЗА ТИТУЛА НА РОЛАН ГАРОС: Надал и Ѓоковиќ во финалето на грен слем турнирот во Париз!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во пресрет на утрешното финале на Грен слем турнирот во Париз,  помеѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, стручњакот за тенис во Евроспорт и шампион на Грен слем турнир, Крис Еверт, ја прокоментира играта на српскиот тенисер, нарекувајќи ја „беспрекорна“. “

Го гледам Надал и гледам воин кој се бори за сè, тој ќе остави крв на теренот. Го гледам Ѓjоковиќ и гледам повеќе роботи, но во позитивна смисла.

Менталниот дел од неговата игра е на ниво пред сите други, тој е одличен”, рече таа.

Евертова додаде: “Неговата игра е беспрекорна, тој не никакви грешки, се движи добро, има добра одбрана и напад!

Ако не е расположен за игра, тогаш е вознемирен … Но, тој е како зид, тешко е да се пробие преку него “, заклучи поранешната грен слем шампионка!

Францускиот шампионат или Ролан Гарос (француски: Tournoi de Roland-Garros) е тениски турнир што се одржува во последната недела од мај и првата недела од јуни во Париз.

Тоа е втор грен слем турнир во тениската календарска година! Оваа година поради корона кризата беше одложуван!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Светскиот рекет број еден по деветти пат ја покори Австралија и дојде до својата 18-та гренд слем титула. Данил Медведев не успеа ниту да се закани. Ѓоковиќ одигра сурово и прецизно и на крајот славеше во финалето кое траеше помалку од два часа со 3:0 во сетови – 7:5, 6:2, 6:2.

КАКОВ ЦАР: Ѓоковиќ остана господар на тенискиот терен на Австралија Опен!

Новак Ѓоковиќ по 18-ти пат се закити со гренд слем титула, негова деветта на Австралија...

Имено, за време на полуфиналниот натпревар, Новак се жалеше при првиот сет за проблеми со повреди на вратот и левиот лакт, што предизвика големи сомневања дека е во лошо здравје.

Драма пред полуфиналето на Ролан Гарос: Голема грижа за Новак Ѓоковиќ!

Новак Ѓоковиќ наскоро треба да го започне својот дуел во полуфиналето на Ролан Гарос,...

Тренерот што Новак Ѓоковиќ ја закажа за денес на теренот во Болоњската шума, сепак, нема да се одржи.

ДРАМА НА РОЛАНД ГАРОС: Новак Ѓоковиќ го откажа претходно закажаниот тренинг, полуфиналето со Циципас ПОД ЗНАК ПРАШАЊЕ!?

Загрижувачки вести ни доаѓаат од Париз. Тренингот на Ѓоковиќ се откажа. Новак имаше...