Бојко Борисов на отворањето на економскиот форум во Пловидв, изјави дека нашата држава треба побрзо да го реши проблемот со признавањето на гоце Делчев како Бугарин, за да може Договорот за добрососедство да се почитува.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 јуни, 2019 15:53

Борисов: Гоце Делчев е бугарски херој!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на отворањето на економскиот форум во Пловидв, изјави дека Гоце Делчев е бугарски херој кој се борел за Македонија исто како што Че Гевара се борел за Куба, пренесуваат бугарските медиуми.

Бугарскиот премиер на денешното отворање на економскиот форум во Пловидв, истакна дека Гоце Делчев е Бугарин кој се борел за Македонија

Деновиве улогата на Гоце Делчев стана повод за коментари. Тоа е жално, зашто тоа е еден бугарски херој, кој се жртвувал и вложил се за слободата на Македонија. На ист начин еден Че Гевара, по народност Аргентинец, отишол да се бори за слободата на Куба, а потоа загинал за трета држава. Наместо тие херои да не обединуваат и да не прават посилни, стануваат јаболко на раздорот. Тоа се луѓе, кои се жртвувале за доброто на сите луѓе во регионот, изјави Борисов.

Бојко Борисов на отворањето на економскиот форум во Пловидв, изјави дека нашата држава треба побрзо да го реши проблемот со признавањето на гоце Делчев како Бугарин, за да може Договорот за добрососедство да се почитува.

Се надевам дека заедничката комисија за историјата со Северна Македонија на најбрз начин ќе ги прифати неопходните заклучоци за да може Договорот за добрососедство да се почитува и да продолжиме да ги поддржуваме за НАТО и Еу, рече Борисов.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

-Прво, ја повикувам јавната обвинителка да ја потврди веродостојноста на записникот што е направен и чесно е да каже дали е тоа така кажано.

ГЕРОСКИ: “Политичар што тужи новинари МУ СЕ БЛИЖИ КРАЈОТ„

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, премиерот Заев, вицепремиерката...

Момчето, кој себеси сака да се нарекува новинар, и притоа нема елементарно воспитување и почит кон луѓе кои се далеку над него и се имено новинари со големо ,,Н"

Јоци до Митовски од Инфомакс: Ти си далеку од новинар, немаш занает, немаш новинарски нерв, немаш знаење, немаш абер

Кога Инфомакс ќе престане да ми сече статуси во кои го пишувам Заев, а го нема делот...

Рахиќ додава дека сега во притворот има 18 жени, што е најголем број на притворенички досега, а затворот Шутка е ограничен со капацитетите за сместување.

РАХИЌ: КАТИЦА ВО ПРИТВОР СО 18 ЖЕНИ – во секоја ќелија има по 4, 5 до 6 жени!

Затоа што е лице од посебен интерес поради безбедносна проценка специјалната обвинителка...

Според мене, се работи за класична закана и притисок врз медиумите и другите колеги новинари да не се осудуваат да објават информации, кои тие би ги имале поврзани со власта и аферата „Рекет“, нагласува тој.

Митовски од ИНФОМАКС: “Класична закана и притисок од ЗАЕВ да не се објават информации за Рекет”

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција,...