На свеченоста по овој повод ќе присуствува државниот врв на Србија, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Објавил: Сара Фемина | 9 ноември, 2019 12:40

Борисов и Вучиќ прегрнати го отворија КОРИДОР 10: НЕКА НИ Е СО СРЕЌА, ИЗГРАДИВМЕ ПАТ ЗА ИДНИНАТА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Автопатска делница во должина од 22 километри, која го поврзува источниот коридор од Белград до границата со Бугарија, денеска е пуштена во употреба.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска присуствуваше на отворањето на источниот крак Коридор 10.
После церемонијата која започна попладне, веднаш 14 часот на граѓаните ќе им биде на располагање новиот автопат со должина од 86,9 километри од Ниш до граничниот премин Градина.

На свеченоста по овој повод присуствуваше државниот врв на Србија, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Ги повикувам сите млади луѓе кои заминаа од татковината да размислат и да се вратат во својата земја. Деца мои, ова е ваша земја, дојдете вратете се заедно да го оствариме српскиот сон, порача Вучиќ и најави дека во тој дел на Србија ќе дојдат инвеститори.

На свеченоста присуствуваше државниот врв на Србија, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

По коридорот кој поминува низ Србија и ги поврзува земјите од ЕУ со Грција преку Македонија, соседна Србија ја заврши и источната делница значајна за поврзувањето со азискиот дел.

Источниот крак од коридорот 10 од Белград до границата со Србија е долг 87 километри.

На источниот коридор 10 кон Бугарија се изградени 87 мостови, пет тунели,  а се потрошени 780.000 тони асфалт.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој посочи доколку се покаже дека одржувањето на Олимпијадата во Токио ова лето е премногу опасно поради епидемијата на коронавирус, рече дека во тој случај најверојатно организаторите ќе го откажат настанот.

Олимпијадата во Токио ќе биде откажана поради Коронавирусот ?

Олимписките игри 2020 година кои треба да се одржат во Токио постои можност да бидат...

Анџело Борели, шеф на регионалната агенција за цивилна заштита, рече дека сите тројца што починале денеска биле постари лица, на 83, 84 и 91 година.

Нови четири смртни случаи од коронавирусот во Италија

До сега 11 лица починаа како последица од новиот смртоносен коронавирус, објавија денеска...