Тоа го објави на својот Фејсбук откако Заев му се заблагодари за подготвеноста да помогне во набавката на вакцините, пренесува БТА.

Објавил: Стојче Бушин | 24 декември, 2020 18:48

Борисов му порача на Заев: Бугарија е секогаш подготвена да им помогне на своите најблиски пријатели и соседи

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денес објави дека му порачал на македонскиот премиер Зоран Заев дека земјата е секогаш подготвена да им помогне на своите најблиски пријатели и соседи.

Тоа го објави на својот Фејсбук откако Заев му се заблагодари за подготвеноста да помогне во набавката на вакцините, пренесува БТА.

“Ситуацијата е доволно тешка и мора да покажеме поддршка и солидарност едни кон други. Животот е важен за сите и нема да штедиме на сите напори да ги зачуваме”, рече Борисов.

Во вторникот, министрите за здравство на Бугарија и Македонија, Костадин Ангелов и Венко Филипче, потпишаа писмо со намера да обезбедат вакцини против ковид-19, а Филипче на својот Фејсбук напиша дека Бугарија ќе издвои дел од секоја пратка што ја доби од производителот и ќе ја испрати во Македонија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Милошоски додаде дека македонскиот Устав е сосем пристоен, демократски, европски Устав и нема потреба истиот да биде предмет на поткусурување.

Османи може да менува само статут на ДУИ, македонскиот Устав не е предмет на поткусурување

По денешната средба со туристички и здравствени работници во Охрид, пратеникот и член...

Силјановска, како второ укажа, дека скратена постапка, секогаш кога се работи за финансии не може скратена постапка, бидејќи значи сложеност и треба да се разгледа каде ќе одат парите, а станува збор за пари од граѓаните со кои располагаат локалните власти.

Силјановска: Измените на Законот за финансирање на единиците за локалната самоуправа може да се оквалификуваат како квази закон

Гордана Силјановска Давкова, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната собраниска расправа...

Мицкоски додаде дека имајќи во предвид дека сите држави во околинава го одложија пописот, требаше да власта да биде барем малку паметна и да го одложи овој попис. Мицкоски исто така апелираше до меѓународната заедница да ја вразуми власта, бидејќи власта не ги слуша граѓаните и опозицијата.

Мицкоски: Скандал е што партиски луѓе ќе спроведуваат државен попис

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по вчерашната средба со здравствените...