Брегзит без Договор ?

Објавил: Узунов Бобан | 29 август, 2019 11:39

Борис Џонсон го суспендира британскиот Парламент, дел од политичарите овој потег го сметаат за државен удар?!

Фото/Текст извор: ©магазин

Лажната војна заврши, почнува вистинската битка за брегзит, забележува „Политико“ откако британскиот премиер Борис Џонсон покрена суспензија на Парламентот, скратувајќи го времето на пратениците да ја блокираат можноста за брегзит без договор.

По летните превирања и шпекулации, одлуката на Борис Џонсон од кралицата Елизабета Втора да побара да ја прекине работата на Парламентот на месец дена, што таа ја одобри, предизвика шок во Вестминстер.

„Одлуката на премиерот е невнимателна и противуставна“, рече за „Политико“ поранешниот јавен обвинител, Доминик Грив, конзервативец кој се противи на брегзит.

Парламентот ќе биде суспендиран на пет недели, кои завршуваат непосредно пред 31 октомври, датумот кога Велика Британија треба да ја напушти ЕУ.

Политичарите од обете страни на дебатата за брегзит овој потег го карактеризираат како државен удар.

Џонсон сака новата парламентарна сесија да почне од 14 октомври. Со толку малку време до 31 пратениците тешко ќе успеат да спречат Велика Британија да ја напушти ЕУ без договор, пренесува Би-би-си.

По доаѓањето на Џонсон на премиерската функција преговорите меѓу Велика Британија и ЕУ „запнаа“ на т.н. бекстоп, кој е еден од аранжманите во спогодбата за излез на земјата од блокот.

Со овој аранжман во договорот се предвидува Велика Британија по истапувањето од сојузот да остане дел од заедничката царинска унија со ЕУ сè додека не се најде решение за проблемот со границата меѓу ЕУ-членката Ирска и Северна Ирска, која ѝ припаѓа на Велика Британија.

За ваквото решение Џонсон смета дека е недемократско.

Ако работите одат според очекувањата на новиот премиер, парламентот ќе почне со работа две и пол недели пред крајниот рок за Велика Британија да ја напушти ЕУ.

Меѓутоа, доколку пратениците изгласаат недоверба пред 10 септември, односно пред да биде суспендирана работата на Парламентот, во октомври би можело да има општи избори.

Анализирајќи дали брегзит ќе има и во случај на избори, Би-би-си наведува дека доколку победат конзервативците, тогаш ќе има. Тие веќе се во предност со околу 31 процент во анкетите, откако Борис Џонсон во јули ја презеде премиерската функција од Тереза ​​Меј.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ахмети му порача на Заев дека му ги знае сите слабости, но тој не е како него да зборува јавно, тоа не е машки, рече Ахмети и додаде дека Заев го молел за да го направи премиер.

Ахмети: Заев лаже, сите знаат дека тој ме молеше мене, јас го направив премиер

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во предизборен настап пред гостиварци рече дека цел свет...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го реши горливиот проблем на граѓаните од Пелагонија, ќе го изгради автопатот од Скопје преку Прилеп, Битола до јужната граница, истакна вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски!

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе го реши проблемот на граѓаните од Пелагонија и ќе го изгради автопатот од Скопје преку Прилеп

Се обврзавме на ефикасна и бескомпромисна борба против корупцијата и отстранување...

Тој денеска со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, потврди дека кривичните пријави ги поднесува против политичари од власта.

Пола семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ-ова е листата на оние кои добија кривични од Боки 13

Првообвинетиот во случајот Рекет, Боки 13 кој доби 9 години казна затвор за истиот, денеска...

Обезбедување на парламентарните избори, справувањето со пандемијата од Ковид19 и борбата против сите форми на криминал беа темите за кои се дискутираше на овие работни средби.

ЧУЛЕВ: Парламентарните избори се важен показател за правецот во кој ќе се движи нашата држава

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ро рамки на денешните активности оствари...