Според она што го објави  Даунинг стрит, Џонсон и Трамп се согласиле да соработуваат во борба против пандемијата со корона вирусот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 22 април, 2020 11:00

БОРИС ЏОНСОН РАЗГОВАРАШЕ СО ТРАМП: Лидерите договориле соработка во борбата против коронавирусот!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Британскиот премиер Борис Џонсон, кој се уште се опоравува од вирусот корона по излегување од болница, а се чини дека постепено се враќа на работа, разговарајќи со американскиот претседател Доналд Трамп во вторникот.

Според она што го објави  Даунинг стрит, Џонсон и Трамп се согласиле да соработуваат во борба против пандемијата со корона вирусот.

Даунинг стрит објави дека лидерите на Велика Британија и САД се согласиле за важноста на „координиран меѓународен одговор на корона вирус“, вклучително и преку Г7, група од седум индустриски нации што моментно претседаваат во САД, објави синоќа американски Политико.

Џонсон, кој се опоравува од „Ковид-19“ на неговиот имот на „Checkers“, ќе зборува и со кралицата Елизабета Втора оваа недела, се додава во соопштението на Даунинг стрит.

Портпаролот на премиерот претходно изјави дека Џонсон ќе остане во неговата резиденција и сè уште не ги извршува службените должности, но разговарал со неговиот персонал кој го известувал за сè што се случува.

АП наведува дека британскиот министер за надворешни работи, Доминик Раб, продолжува да ја извршува должноста премиер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...

Во моментов во Бали се одржува самит на Г20, а на состанокот на Г7, покрај Бајден, присуствуваа и лидерите на Канада, Европската комисија, Европскиот совет, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Холандија, Шпанија, Велика Британија.

Светските лидери одржаа итен состанок по падот на проектили во Полска

Белата куќа официјално соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден свикал итен...

Кудрицки рече дека Украина го проследи списокот со опрема што му е потребна на регионот Херсон до меѓународните партнери, од кои Полска и Франција веќе одговорија.

Украина: Русите пред да побегнат ја уништија главната електрана во Херсон

Електраната што го снабдуваше со електрична енергија целиот десен брег во регионот...