Ристовски веста ја сподели на својот Фејсбук профил каде посвети и статус во кој вели дека е чести и задоволство да се соработува со лидерот на ВМРО, Мицкоски.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 октомври, 2019 15:11

Борко Ристовкси официјално влезе во политиката: Чест и задоволство е да се работи со Мицкоски

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Македонскиот прв голман на ракометна репрезентација, Борко Ристовски, денеска и официјално влезе во политичките води. Имено Ристовски беше именуван за стратешки соработник за прашања од областа на спортот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски.

Ристовски веста ја сподели на својот Фејсбук профил каде посвети и статус во кој вели дека е чести и задоволство да се соработува со лидерот на ВМРО, Мицкоски.

Фејсбук статус на Борко Ристовкси

Чест,задоволство но и огромна обврска е да се биде дел од стратешкиот тим на Претседателот Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.Од моја страна,можам единствено да ветам максимална ангажираност и посветеност во креирање на политики за афирмација на македонскиот спорт.Во периодот што следи ќе понудиме низа проекти и програми за подобрување на условите за работа на спортските федерации,клубовите,спортските работници и се разбира спортистите,пренесени од позитивните пракси од европските земји.Нека спортот биде еден од главните столбови на кој ке го градиме нашето општество и да пробаме да ја направиме Македонија поубаво место за живеење.
Да живее Република Македонија🇲🇰🇲🇰🇲🇰 напиша Ристовкси на Фејсбук.

Инаку Борко Ристовски сега е чувар на мрежата на Бенфика. Публиката и фановите уште од Европското првенство (СП) во Србија пред седум години му го дадоа прекарот „министер за одбрана“, но досега неговото име не беше поврзувано со ништо што има политичка конотација се до денеска кога тој доби позиција за стратешки соработник за прашања од областа на спортот.

.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

„Цели 11 години спортот и спортските работници беа игнорирани од страна на ВМРО-ДПМНЕ, a за неполни 2 и пол години политиките на СДСМ го враќаат спортот на прав пат.

Бившата од ТОШЕ, Адријана БУДИМИР ВЛЕЗЕ ВО ПОЛИТИКАТА НА СДСМ: Дел од Комисијата за спорт на СДСМ

Претседателот на Комисија за спорт на СДСМ, Наумче Мојсовски, на прес-конференција...

Вториот дел игравме далеку подобро и со реализација во финишот, па сигурно сум пресреќен со победата против тим како Монпеље“ – истакна Писонеро по мечот.

Вардар го ПРЕЗГАЗИ француски Монпелје и тргна по нов европски трофеј!

Европскиот шампион и првак Вардар, со победа ја започна новата сезона во Лигата на...

– Се надевам дека ова е почеток на трајна соработка помеѓу Монако и „Бет Сити“ и имаме за цел да ги здружиме нашите сили за да придонесеме за развој и унапредување на фудбалот во двете земји.

Сергеј Самсоненко постана официјален спонзор на францускиот прволигаш МОНАКО!

Компанијата на рускиот милијардер Сергеј Самсоненко „Бет Сити“, потпиша двегодишен...

Стартува приоритетната продажба на билетите за новата натпреварувачка сезона на двоjниот европски шампион. На повеќе од 45 денови од првиот домашен натпревар во групната фаза од ЕХФ лигата на шампионите во ЛШ, против Порто од Португалија продажбата на сезонските билети за сезоната 2019/2020, годинава ќе почне во среда, 7 август и ќе трае до 9 септември 2019.

Утре започнува продажбата на сезонски билети за мечевите на РК Вардар

Продажбата на сезонските билети и годинава ќе се реализираат во две фази, и тоа од...