БиХ е можеби комплексна и конфузна, но електоратот на Федерацијата со половина милион неважечки гласачки ливчиња, испрати јасна и гласна порака до политичарите

Објавил: Мартин Попоски | 11 октомври, 2018 7:40

Босанците им испратија порака на политичарите, 500.000 неважечки ливчиња

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Централна изборна комисија на Босна и Херцеговина (ЦИК) ги објави новите прелиминарни резултати за општите избори кои се одржаа на 7 октомври.

На изборите право на глас имале 3.352.933 граѓани кои бираа претставници за Претседателството на БиХ, Парламентот на БиХ, Парламент на федерацијата на БиХ и претседател и потпретседател на Република Српска, Собранието на РС и собранијата на кантоните на Федерацијата БиХ.

Тоа што веднаш паѓа во очи, е огромниот број од 452.324 неважечки гласачки ливчиња, од кои 107.337 за Претседателство на БиХ, 135.971 за Парламентот на Босна и Херцеговина, 68.909 за Парламентот на Федерацијата на БиХ.

Но, бидејќи пребројувањето се уште трае, до сега се обработени 93.04 отсто од избирачки места, се очекува бројот на неважечки гласови да помине преку половина милион избирачки ливчиња.

Со ова е повеќе од изведно дека 1/4 од електоратот на Федерацијата Босна и Херцеговина испратил моќна порака до политичките партии и нивните предлог кандидати.

*Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Мега полициска акција во Албанија, за три дена рации во над 12 градови, при што уапсени се 27 лица а запленети се 150 килограми хероин, оружје, автомобили и парични средства

Полициска акција низ Албанија, се апселе бизнисмени, полицајци и поранешни пратеници

Уапсени 27 лица, по шестмина се трага, запленети 150 килограми хероин, оружје, автомобили,...

Претседателот на Бугарија, Радев со јасна порака дека Преспанскиот договор ќе ги исчисти и "окупираните" Македонски идеолошките наслаги од минатото во полза на Бугарија

Преспанскиот договор е и гарант за историјата на Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев исто така ја поздрави политичката храброст, лидерство...

Претседателот на Независни Грци и министер за одбрана го повтори својот став дека стабилноста на владата во Грција зависи од неимплементирањето на Преспанскиот договор

Преспанскиот договор ќе и пресуди на грчката влада

Позицијата дека кога Договорот од Преспа ќе дојде во грчкиот Парламент, Независни...

Нова Демократија, која на анктетите води со 15 отсто пред владината СИРИЗА, повика на гласање недоверба на владата на Ципрас и закажување предвремени избори за пратеници

Ципрас да ги објави сите податоци за тајните фондови

Најголемата грчка опозициска партија Нова Демократија побара од грчката Влада да...