До изборот на нов градоначалник функцијата се доверува на вршител на должност кој се избира од редовите на советниците со просто мнозинство.

Објавил: Стојче Бушин | 21 август, 2020 6:32

Бочварски: Ова е за мене нов предизвик на кој ќе одговорам со сериозна, упорна, чесна и посветена работа

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

По кандидирањето на актуелниот штипски градоначалник Благој Бочварски за прв човек на министерството за транспорт и врски, во Штип, според Законот за локална самоуправа ќе се организираат вонредни избори.

– Благодарам за огромната одговорност која ми ја додели Претседателот на СДСМ Зоран Заев, потврдена вчера на органите и телата на партијата.

Ова е за мене нов предизвик на кој ќе одговорам со сериозна, упорна, чесна и посветена работа за унапредување и осовременување на инфраструктурата на територијата на цела земја, рече Бочватски.

Веројатно е дека во Штип ќе треба да има предвремени локални избори. Кој момент ќе се случат, тоа треба да го одреди Владата и ресорното министерство според сите овие преписки кои што имаат точно определни рокови до кога треба да се донесат овие одлуки и колку може да трае мандатот на ВД градоначалникот- изјави Благој Бочварски, градоначалник на Штип.

До изборот на нов градоначалник функцијата се доверува на вршител на должност кој се избира од редовите на советниците со просто мнозинство.

– Мојата поддршка ќе ја има секој кој ќе биде на функцијата ВД градоначалник, со цел градот да продолжи да се движи напред, а од позиција на Министер за транспорт и врски и те како можам да му помогнам на градот Штип- додадеБочварски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

ЛДП инаку, вчера соопшти дека донесе одлука за самотојно делување на своите пратеници Моника Зајкова и Боби Мојсоски, но и дека таа одлука датира од август минатата година, а дека не била реализирана од „објективни причини”.

Трајанов: Одлуката на ЛДП е исправна – и другите партии ќе се двоиме

Мислам дека одлуката на Либерално – демократската партија е исправна и дека полека...

Очекувам надлежните институции во најкус можен рок да спроведат истрага за целосно расветлување на случајот и доколку бидат констатирани какви било пропусти од страна на надлежните институции да биде преземена одговорност.

Пендаровски: Наскоро очекувам апсење на Мијалков!

По Мијалков се трега и со национална и со меѓународна потерница и засега МВР нема одговор...

Тој потенцира дека е потребен нов почеток, нова енергија, бунт на чесниот народ против нечесните, стануваат обесправените, против оние кои носат неправда.

Не ме интересира власт, моќ и функции, ме интересира да си ја спасиме и кренеме државата, да обезбедиме и создадеме иднина

Мораме да ја обезбедиме иднината. Мора да се излезе од тињата во која сите не ставија....

Во јавноста постои информација којашто е на ниво на би рекол политичка калкулација, а тоа дека прва и основна точка на политички договор помеѓу СДСМ и БЕСА била токму оваа измена во личните карти, односно враќање на старото решение пред потпишување на Преспанскиот договор, кога се брише националност и се додава државјанство, односно граѓанин на државата со новата придавка.

Мицкоски за законот за лични карти: Јас сум Македонец и сакам така да се идентификувам

Во денешната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со...