Доктор Бранимир Несторовиќ, кој беше носител на листата „Д-р Бранимир Несторовиќ – Ние, гласот на народот“, очигледно ќе биде тој што ќе одлучи кој ќе коалицира во Белград.

Објавил: Македонка Димкин | 18 декември, 2023 11:44

Бранимир Несторовиќ, најголемото изненадување на изборите во Србија

Фото/Текст извор: ©курир

Доктор Бранимир Несторовиќ, кој беше носител на листата „Д-р Бранимир Несторовиќ – Ние, гласот на народот“, очигледно ќе биде тој што ќе одлучи кој ќе коалицира во Белград.

Ова го изјави и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој изјави дека одлуката со кого ќе коалицира Несторовиќ ќе биде еден од факторите што ќе влијае на формирањето на владата во Белград.

За тоа време неговата популарност вртоглаво порасна. Само на Фејсбук постојат неколку групи кои го поддржуваат со повеќе од 70.000 членови и каде покрај неговите изјави често се објавуваат и рецепти за народни лекови и антимедицински коментари. Несторовиќ, иако во пензија, работи во приватна ординација, каде што исто така е многу баран од почетокот на пандемијата, а на својот YouTube канал објавува и видеа во кои рекламира фармацевтски производи за имунитет.

А кој е всушност доктор Несторовиќ? Во 2020 година тој беше избран за еден од членовите на кризниот штаб за сузбивање на коронавирусот, но неговите ставови од самиот почеток дијаметрално се разликуваа од оние на другите експерти. Покрај тоа што ќе ги покани луѓето да одат на шопинг во Италија во време кога епидемијата на ковид се шири како шумски пожар во таа земја, тој ќе остане запаметен и по неговите изјави по завршувањето на вонредната состојба дека е вистинско време „за сите да се заразиме“ и дека „пандемијата е речиси завршена“. Тој се залагаше за ветеринарниот лек „ивермектин“, кој не е одобрен за лекување на Ковид.

Бранимир Несторовиќ е роден во 1954 година во Белград. Како дете живеел во Обреновац, каде што завршил и гимназија, природно-математички науки. Дипломирал на Медицинскиот факултет во Белград во 1979 година. На Детската клиника специјализирал педијатрија, а потоа пулмологија. Докторирал од областа алергологија на тема „Полен алергија кај децата“ во 1985 година.

Според првите прелиминарни резултати од вонредните избори што се одржаа вчера на , 17 декември 2023 година, д-р Бранимир Несторовиќ како носител на листата „Ние – гласот на народот“ за парламентот освоил 4,8 отсто, додека во Белград 5,4 проценти .

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Нема мртви и повредени на сплавот „Картел“, кој почна да тоне нешто по полноќ кога на него се наоѓаа стотина млади луѓе, изјави началникот на Секторот за вонредни состојби во Србија, Лука Чаушиќ.

Потона сплав во Белград на него немало Македонци!

Потона сплавот „Картел“ на кејот Сава во Белград, додека на него се забавувале стотина...