Продолжува случајот со обвинителот Гаврил Бубевски

Објавил: Узунов Бобан | 29 март, 2019 8:17

Бранко Героски со повик до Антикорупциска: Проверете го случајот со обвинителот Гаврил Бубевски

Фото/Текст извор: ©магазин

Новинарот Бранко Героски пред неколку дена на својот фејсбук профил објави документ-Препорака издаден од ВМРО-ДПМНЕ од Пехчево од 19.06.2009 година архивиран под бр. 08/09 во кој ОК ВМРО-ДПМНЕ од Пехчево препорачува Гаврил Киро Бубевски да биде избран за јавен обвинител во Скопје. 

После вчерашната објава на Магазин и повикот за постапување на Антикорупциска комисија, во јавноста по ваквите тврдења се изјасни и обвинителот Гаврил Бубевски кој истакна дека бил избран за јавен обвинител во Основно јавно обвинителство Скопје од страна на Советот на јавни обвинители, како кандидат за обвинител кој доаѓа од Академијата за судии и јавни обвинители.

Според Бубевски во Академијата постоела ранг листа врз основа на успехот и бодовите добиени во текот на обуката и според таа ранг листа бил избран на место кое му овозможувало  да биде избран за обвинител на тој јавен оглас. 

Фејсбук статус на Бранко Героски со повик до Антикорупциска комисија да испита дали имало случај на непотизам и партиско влијание при изборот на Бубевски

Новинарот Бранко Героски повторно на фејсбук вчера го актуелизираше “случајот Бубевски” објавувајќи информација дека мајката на обвинителот Гаврил Бубевски, Данка, до пред три години била претседател на Основниот суд во Берово и ја повикува Антикорупциска комисија да испита дали при именувањето на Гаврил Бубевски за јавен обвинител во Скопје дали имало случај на непотизам и партиско влијание. При тоа Героски истакнува дека обвинителот Гаврил Бубевски не негирал дека имал партиска препорака за да стане обвинител во Скопје. На потег е Антикорупциска комисија.


ДАМИ И ГОСПОДО АНТИКОРУПЦИОНЕРИ, ПОВЕЛЕТЕ ДОПРЕН ГЛАС

Ова е информација за бекграундот на Гаврил Бубевски, обвинител во СЈО, кој во 2009 година добил писмена препорака од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Пехчево да стане “обвинител во Скопје”. Тој тоа не го негира.

Ова е информација дека мајката на Бубевски, Данка, била претседателка на Основниот суд во Берово. Според мои ибформации, така било до пред три години.

Извор на оваа информација е порталот Призма. Респектибилен и наградуван за дострели во истражувачкото новинарство.

Сметам дека се создадени услови Државната комисија за спречување на корупцијата да испита дали во овој случај има непотизам и партиско влијание. (фејсбук статус на Бранко Героски)

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од аудио бомбата Тушникот се фали дека добил зелено светло од Рашо кој најверојатно е Радиша Бојовиќ зет на Зоран Заев, а ќе оствари средба со братот на Зоран, Вице Заев за да се запали автомобил на човек од Битола затоа што тој бил од ВМРО-ДПМНЕ.

НОВА АУДИО БОМБА: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче даде црвен картон да не работи ништо

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа...

Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху денеска одржаа прес-конференција и ги објасни деталите за распишаниот повик за субвенции на инвертер клима уреди!

РАСПИШАН ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ НА ИНВЕРТЕРИ (АПЛИЦИРАЊЕТО ЗА СУБВЕНЦИИ СЕ ВРШИ САМО ОНЛАЈН)

Град Скопје вчера го распиша јавниот повик за субвенции на инвертер клима уреди за...

Станува збор за опомена пред поднесување на тужба за клевета. Според закон, мора првин да се испрати опомена, пред да се поднесе тужба. Мене не ми е јасно според мене е недозволиво, обвинител, па сега и судија да се ставаат во предизвоборна политичка кампања.

Рускоска за ТВ21: Испратив опомена пред тужба до ВМРО-ДПМНЕ

Обвинителката Вилма Рускоска до партијата ВМРО-ДПМНЕ испратила опомена бидејќи таа...

Тој вели дека народот не ја дозна вистината, затоа што сето тоа било едно големо сценарио, една голема лага, само за Заев да ја претстави власта како монструозна и брутална за да ги добие гласовите од граѓаните и потоа да и направи на Македонија сето она што и го направи. Продавање на идентитет, име, економски колапс и што уште не.

Јакимовски: Убиствата на Младенов, Нешковски, Смилковско беа големо сценарио на Заев за добивање гласови, граѓаните беа излажани, а вистината не ја дознаа

Зошто и ден денеска не се расчистуваат убиството на Никола Младенов и на Мартин Нешковски,...