Од Охридскиот суд потенцираат дека станува збор за тековен случај и дека законските рокови ќе бидат испочитувани.

Објавил: Владо Марин | 28 август, 2020 6:55

БРАЌАТА УСЕИНИ НУДАТ 10 ИЛЈАДИ ЕВРА КАКО ГАРАНЦИЈА ЗА ДА ИМ СЕ УКИНЕ МЕРКАТА ПРИТВОР

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Охридскиот советник и бизнисмен, Нефи Усеини и неговиот брат понудиле по 10 илјади евра во кеш како гаранција за да излезат од притвор во охридскиот затвор, откако вчера самите се пријавија по неколку дена бегство.

Браќата се осомничени за кривични дела насилство и неовластено држење оружје или распрскувачки материјали.

Од Охридскиот суд потенцираат дека станува збор за тековен случај и дека законските рокови ќе бидат испочитувани.

Браќата Усеини се во притвор од вчера кога сами и се предадоа на полицијата после шестдневно бегство. Тие се товарат за насилство врз охриѓанецот Спирко Топаловски.

Бизнисменот и актуелен советник Нефи Усеини и неговиот брат Ибро, сами се пријавиле за издржување на мерката притвор во траење од 8 дена, јави Охридњуз.

Мерката ја одреди Судот по барање на обвинителството!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Советничката од ВМРО ДПМНЕ, Анета Шандева Доневска рече дека предлогот потекува од советничката група на ВМРО ДПМНЕ.

Куманово ќе донира 100.000 денари за семејствата на жртвите од тетовската модуларна болница

Советот на Општина Куманово на вчерашната седница едногласно донесе одлука за давање...

Распоредот на кандидатите на гласачкото ливче со жрепка беше утврден вчера на седница на ДИК, а поради актуелната ситуација со ковид-19, не беа присутни претставниците од политичките партии, коалициите и групите избирачи.

Во тек подготовките за изборите, од понеделник почнува изборната кампања

Откако Државната изборна комисија (ДИК) го утврди редоследот на учесниците на локалните...

Под градежно вештачење се подразбира вештачење на материјалите од кои е изградена болницата според проектот, нивните хемиски својства и дали истите се според пропишаните стандарди, вели професорот и архитект Мишко Ралев.

ОЈО: НАЛОГ ЗА ГАРДЕЖНО ВЕШТАЧЕЊЕ НА МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА ВО ТЕТОВО

Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената модуларна болница во...