Одлуката треба и официјално да биде усвоена до крајот на неделава, наведе портпаролот на португалското претседателство со ЕУ, пренесе ДПА.

Објавил: Сара Фемина | 17 јуни, 2021 6:34

Брисел ќе им дозволи на македонските државјани да патуваат во ЕУ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Европската унија треба постепено да ги олесни корона ограничувањата за влез за патниците од САД и седум други земји по договорот од средата меѓу 27-те земји-членки, јави ДПА.

Патниците од САД, Албанија, Хонг Конг, Либан, Макао, Македонија, Србија и Тајван треба полесно да влегуваат во Унијата, изјави португалското претседателство со ЕУ за германската агенција.

Меѓутоа, останува на секоја земја-членка на ЕУ да одлучи точно кои барања им ги наметнува на патниците. Исто така, нејасно е кога точно ќе се спроведат новите аранжмани за патувања.

На почетокот на пандемијата, сите земји на ЕУ, освен Ирска, забранија несуштинско патување, освен во одредени околности. Државите што не се членки на ЕУ, Норвешка, Лихтенштајн, Швајцарија и Исланд, исто така учествуваа во забраната за влез.

Осумте новоодобрени држави од амбасадорите на ЕУ за послободно патување се приклучуваат кон веќе олабавените Австралија, Израел, Јапонија, Нов Зеланд, Руанда, Сингапур, Јужна Кореја и Тајланд.

Одлуката треба и официјално да биде усвоена до крајот на неделава, наведе портпаролот на португалското претседателство со ЕУ, пренесе ДПА.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

СЗО претходно повика на заедничка истрага за да се открие потеклото на коронавирусот, но Кина ги отфрли плановите за дополнителни инспекции на лаборатории и пазари на нејзина територија.

САД и СЗО договорија дополнителни студии за потеклото на коронавирусот

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен на вчерашната средба со директорот...

Германската полиција соопшти дека над 110 лица загинале само во округот Арвајлер во западна Германија, една од најпогодените области. Локалните власти стравуваат од зголемување на бројот на загинати.

Над 180 загинати по поплавите во Западна Европа

Последните бројки на загинати во поплавите во Западна Европа во изминативе 24 часа...

Најважното е Бугарите да излезат и масовно да гласаат“, рече Радев, објаснувајќи дека тоа е начинот за да се формира „енергична, предвидлива и легитимна влада“.

Борисов и Трифонов израмнети- никој нема мнозинство за влада

Излезните анкети од парламентарните избори во Бугарија покажуваат израмнет резултат...

Бугарија беше претставена на состанокот на Советот од заменик министерот за надворешни работи на земјата Румен Александров. За време на разговорите се разговараше за моменталната состојба во процесот на проширување на ЕУ, објави бугарското Министерство за надворешни работи.

БУГАРСКО МНР: БУГАРИЈА ГО ПОТВРДИ СВОЈОТ СТАВ ЗА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Македонија...